Zła diagnoza ciąży

Lekarz stwierdził na usg wczesną ciążę 2 tygodniową. Zrobiłam test rano po nocy płytkowy ciążowy wynik negatywny. 2 dni później dostałam normalną miesiączkę która spóźniła się 2 dni. Skontaktowałam się z ginekologiem, który stwierdził u mnie ciążę i powiedział że źle zdiagnozował, że nie jest to ciąża ale trochę krwi w macicy, ponieważ test ciążowy wyszedł negatywny i mam miesiączkę. Gdybym poroniła to test ciążowy wyszedłby pozytywnie i miałabym okres. Dlaczego zła diagnoza?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Testy płytkowe nie są zbyt czułe i wynik testu wykonanego 2 tygodnie od zapłodnienia mógł wyjść fałszywie ujemny (z powodu zbyt niskiej czułości testu - poziom beta-hCG był zbyt niski by test go wykrył). Trudno więc mówić o błędnej diagnozie. Dodatkowo tak wczesna ciąża mogła samoistnie się poronić - dochodzi do tego bardzo często - szacuje się, że nawet do 50% wszystkich zapłodnień kończy się poronieniem na bardzo wczesnym etapie.