Złamanie kości strzałkowej podczas schodzenia ze schodów

14 listopada podczas schodzenia ze schodów złamałem kość strzałkową. W ocenie lekarza, który ją widział jest to złamanie bez odłamów i przemieszczenia jakieś 8-10 cm nad nasadą. Nałożono mi szynę gipsową na 4 tygodnie. Moje pytanie jest następujące. Czy niezbędna będzie fizjoterapia i jak szybko mogę wrócić do normalnej aktywności typu prowadzenie samochodu czy spacery? Pozdrawiam

Dzień dobry,
nie ulega wątpliwości, że wizyta u fizjoterapeuty będzie wskazana. Stan po złamaniu kości strzałkowej wymaga manualnego sprawdzenia nie tylko ruchomości w stawach, które są bezpośrenio powiązanie ze złamaną kością (stawy: piszczelowo-strzałkowy bliższy i dalszy oraz staw skokowy górny), ocenie powinny zostać poddane również tkanki miękkie stopy, podudzia i uda. Na podstawie w/w badania fizjoterapeuta zaleci ewentualną rehabilitację.
Co do czasu po jakim będzie można wrócić do normalnej aktywności, to jest to oczywiście uzależnione od wyniku w/w konsultacji.
pozdrawiam

Po złamaniu kościu strzałkowej rzadko potrzebna jest rehabilitacja - wszystko zalezne będzie o kondycji po ściągnięciu szyny gipsowej. Jeżeli zakres ruchu i siła mięśniowa będzie bez zastrzeżeń to specjalna rehabilitacja nie będzie konieczna. Natomiast po uzyskaniu pełnego zrostu lub po otrzymaniu zezwolenie ze strony lekarza prowadzącego warto zadbać o aktywność fizyczną opartą na treningu funkcjonalnym, wzmacniającym.