Złamanie kostki zewnętrznej prawej nogi a proteza

Witam. Mam złamaną kostę zewnętrzną prawej nogi. Od prawie 4 tygodni jestem w gipsowej szynie. Lekarz zalecił mi od jutra ortezę. Chcialabym się dowiedzieć czy muszę ją nosić non stop ? Czy np. na noc mogę ją ściągać ? Moje złamanie nie jest bardzo poważne , nie mam zadnych śrub czy drutów. Acha lekarz zalecił mi chodzenie jeszcze przez dwa tygodnie w ortezie z kulami a potem kolejne dwa w ortezie bez kul ... czy to normalne. Pozdrawiam Paulina

Szanowna Pani, zalecone postepowanie w opisanym przez Panią przypadku wydaje się jak najbardziej prawdiłowe. Pierwotny zrost kostny uzyskujemy w czasie około 6 tyg i do tego czasu staw powinien pozostać unieruchomiony. Decyzja o jego obciążaniu (oraz szczegóły dotyczące dalszego postepowania) zapadnie zapewnie po wykonaniu rtg kontrolnego przez prowadzącego Panią ortopedę. Przez pierwsze 2 tygodnie po zdjęciu szyny raczej zalecałbym równiez spanie w ortezie. Można ją oczywiście ściągać na czas mycia, kąpieli. Pozdrawiam i życzę szybkiego zrostu złamania.

Szanowna Pani,
Bardzo rzadko w złamaniach kostki bocznej wystarcza unieruchomienie przez 4 tygodnie. Jeśli Pani Doktor zezwolił na zamianę unieruchomienia gipsowego na stabilizator, z pewnością konieczne będzie jego noszenie przez całą dobę.
Pozdrawiam, dr n.med. Paweł Kołodziejski, chirurg stopy i stawu skokowego