Złe samopoczucie po odstawieniu leków przeciwdepresyjnych

Witam, proszę o poradę w takiej sytuacji: miałam wypadek samochodowy, w którym przeżyłam bardzo duży stres (miałam bardzo napięte mięśnie grzbietu i karku; nie mogłam się ruszać); po 2 tygodniach pojawiła się bezsenność (nie spałam całymi nocami albo brałam lek uspokajający z grupy benzodiazepin). Brałam najpierw lek przeciwdepresyjny, który bardzo mnie wyłączył i źle na mnie działał. Odstawiłam go. Wzmogła się wtedy depresja. Dostałam też gorączki (nie wiadomo czy do końca z tego powodu czy wirusa - miałam straszny kaszel z głębi ciała). Znowu powróciły problemy ze snem - brałam lek uspokajający lub przeciwdepresyjny - i to był chyba mój błąd. Zmieniłam lek na inny antydeprersant (3x1), który strasznie mnie pobudził (miałam natłok myśli - manie), gdy połączyłam to z poprzednim antydepresantem (na sen) miałam straszne bóle głowy (zwłaszcza w okolicach oczu) i czułam się strasznie napędzona, po śnie (bardzo krótkim) czułam sie w ogóle niezmęczona i napedzona. Po 3 tygodniach natychmiast odstawiłam leki (tak zalecił lekarz). Wymiotowałam, kręciło mi sie w głowie, nie miałam siły, powróciła bezsenność. Teraz po kilku dniach mam nerwicę i czuję czasem jakąs za dużą aktywność neuronów w mózgu (jakbym sobie coś uszkodziła). Dostałam lek uspokający o dodatkowym działaniu przeciwdepresyjnym - czy mogę go brać w przypadku ew. uszkodzeń w mózgu albo zatrucia się lekami antydepresyjnymi (bo w ulotce są przeciwwskazania)? Czy ten stan minie? Nigdy się tak wcześniej nie zachowywałam, co ja mam dalej robić? Proszę o pomoc, pozdrawiam.
ponad rok temu

Witam serdecznie,

Opisywane przez Panią objawy, które wystąpiły w trakcie leczenia przeciwdepresyjnego: bóle głowy, bezsenność i pobudzenie były prawdopodobnie ściśle związane z przyjmowanymi lekami.
Jednoczesne przyjmowanie dwóch leków przeciwdepresyjnych zaleca się rzadko i wymaga to dobrej znajomości mechanizmów działania leków - tak, aby ich działania uzupełniały się, a nie - kumulowały.
W przeciwnym wypadku można narazic się na zespół serotoninowy lub polekową manię.
Przyjmowanie kolejnego leku o podobnym mechanizmie nie jest wskazane.
Powinna Pani jednak omówić to szczegółowo z lekarzem w trakcie osobistej rozmowy.
Lekarz może zaproponować Pani np.  lek stabilizujący nastrój lub lek uspokajający i nasenny, który nie ma potencjału uzależniającego.
Proszę rozważyć też pychoterapię - powinna pomóc Pani poradzić sobie z przykrymi emocjami związanymi z wypadkiem.

Z pozdrowieniami