Złe samopoczucie podczas stosowania wkładki wewnątrzmacicznej

Witam! 21.11 miałam założoną wkładkę domaciczną Mirena, od tamtej pory dziwnie się czuję, mam duszności, uczucie lęku, lekkie bóle głowy, uczucie drętwienia lewej ręki i nogi, chwilowe uderzenia serca, skoki ciśnienia, ale tak do 170/85 z tym, że puls prawie 100 za każdym razem. Od soboty pobolewa mnie dół brzucha, lecz jest to ból taki jak przed okresem. Dodam, iż zaraz po założeniu wkładki napuchło mi oko jak balon. Boję się że mogą to być objawy zakrzepicy, byłam u lekarza prowadzącego - przepisał mi Acard, Xanax i coś na alergię. W jaki sposób mam sprawdzić czy to nie zakrzepica gdzie się udać? Pragnę zaznaczyć, iż wkładkę mam założoną ze względu na mięśniaki nie jako antykoncepcja. Mam 41 lat. Od lat miałam problemy z jajnikami, mam policystyczne, do tego znikającą cystę i 3 mięśniaki. Biorę też Prenesse na ciśnienie już od 5 lat i mam cholesterol 280 oraz podwyższone próby wątrobowe. Czy jest możliwość, że organizm się przyzwyczai, w końcu to dopiero 5 dzień po założeniu. Proszę o pomoc. Pozdrawiam Barbara

Witam! Opisane objawy mogą mieć wiele przyczyn. Jednakże najbardziej prawdopodobną przyczyną wydaje się być nerwica (zaburzenia lękowe). Zakrzepica jest mało prawdopodobna, ale lekarz prowadzący uwzględnił również przyczyny zakrzepowo-zatorowe i zlecił lek przeciwpłytkowy. Natomiast Xanax (alprazolam) jest lekiem o działaniu uspokajającym i przeciwlękowym, przez co powinien zlikwidować odczuwane dolegliwości. Chcąc jednak całkowicie wykluczyć przyczynę zakrzepowo-zatorową warto oznaczyć stężenie D-dimerów w surowicy krwi. D-dimery są produktami rozpadu fibryny, a więc występują w przypadku gdy dojdzie do utworzenia skrzepliny i następuje jej rozpuszczanie. Prawidłowy wynik wykluczy ewentualną zakrzepicę, natomiast dodatni wynik (>500) będzie wymagał wykonania dalszych badań i konsultacji lekarskiej. Jeśli chodzi o przyzwyczajenie to wkładka wewnątrzmaciczna jest małym ciałem obcym dla organizmu, który wywiera jedynie wpływ regionalny, w związku z czym w przypadkach niepowikłanych, nie powinna prowadzić do istotnych objawów ogólnoustrojowych. Mówiąc o przyzwyczajeniu ważniejszym aspektem w Pani przypadku może się wydawać opanowanie i ustąpienie lęku. Proponuję wykonać jednak oznaczenie D-dimerów, co ma podwójne znaczenie, oprócz wykluczenia zakrzepicy pozwoli zlikwidować Pani obawy i zmniejszyć poziom lęku. Pozdrawiam serdecznie!