Zmarszczki na opuszkach palców a ryzyko zachorowania na sklerodermię

Witam, od pewnego czasu zauważyłam na opuszkach palców dziwne zmarszczki, skóra jest na nich szorstka. Moja mama zmarła na sklerodermię dlatego obawiam się, że mogę być obciążona genetycznie. Pojawiły się również zgrubienia w kącikach ust od wewnętrznej strony, boję się że mogą to być wczesne objawy tej choroby i że wkrótce będę miała trudności z przełykiem. Możliwe, że te objawy są błahe ale w mojej sytuacji chciałabym być pewna. 3 tyg. pracowałam w rękawiczkach - możne od tego te zmarszczki?

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczne badanie lekarskie aby móc coś więcej powiedzieć. Proszę koniecznie udać się do lekarza reumatologa.