Zmiana dawkowania insuliny po wszczepieniu stymulatora serca

Po zawale i wszczepieniu stymulatora serca mój tato odwiedził lekarza diabetologa. Pani doktor zmieniła tacie dawkowanie insuliny z 4 razy dziennie na 2 razy dziennie. Oczywiście, zmienił się rodzaj insuliny z Actrapid i Insulatard na Nowomix 50. Jednorazowa dawka jest siłą rzeczy dużo większa. Mam wrażenie, że nieznacznie zmniejszyło się tacie ciśnienie rozkurczowe. Czy moje obawy, że to nadmiernie obciąża serce są uzasadnione? Przy czym tato mówi, że czuje się dobrze, a wartości cukru poprawiają się.

Witam serdecznie,

Ostre stany kardiologiczne czyli zawał serca oraz zaburzenia wymagające wszczepienia rozrusznika serca są związane zazwyczaj z rozchwianiem gospodarki węglowodanowej. U osób chorych na cukrzycę zazwyczaj okres ten wymaga zwiększenia leczenia przeciwcukrzycowego. W miarę stabilizacji stanu chorego, udaje się także ustabilizować poziomy cukru we krwi. Po okresie intensywnej insulinoterapii u wielu pacjentów jest możliwość zmiany schematu insulinoterapii, na mniej uciążliwy, ale nadal skuteczny. U Pani Taty tak właśnie się stało.

Zmiana ciśnienia rozkurczowego nie ma związku z leczeniem cukrzycy, a raczej lekami kardiologicznymi jakie Tata zażywa. Generalnie jednak niższe ciśnienie rozkurczowe jest zjawiskiem korzystnym, nadmierne obciążenie serca wiąże się z wysokim ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym.

Pozdrawiam serdecznie
Lek. med. Agnieszka Barchnicka