Zmiana hipoechogeniczna lito-torbielowata z otoczką halo

zrobiłam usg tarczycy mam skierowanie na biopsj z usg wynika TARCZYCA DWUPŁATOW POŁOŻONA TYPOWO.Płat prawy o wymiarach20 x21x 52,niejednorodny,hipoechogeniczny.W części dolnej zmiana hipoechogeniczna lito-torbielowata z otoczką halo23x17x25m unaczyniona obwodowo W części środkowej zmiana hipoechogeniczna o nierównym obrysie 3x3x4m bez unaczynieniaPłat lewyo wymiarach18 20 47 mm,niejednorodny,hipoechogeniczny.Przepływy w PD nieznamienne.Nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych.TSH 4,43 r

Dzień dobry,

Najprawdopodobniej lekarz wykona biopsji większej zmiany hipoechogenicznej lito-torbielowatej. Obwodowe unaczynienie przemawia raczej za zmianą łagodną, ale lege artis taka zmiana wymaga wykonania biopsji, tak, by była Pani spokojna. Gdyby miała Pani objawy uciskowe warto zastanowić się nad usunięciem zmiany, ale to oczywiście po konsultacji z prowadzącym Panią lekarzem.Hipoechogeniczność miąższu może świadczyć o autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy, dlatego warto wykonać oznaczenie TSH, a jeśli będzie nieprawidłowe, to oznaczyć fT4 oraz antyTPO.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz