Zmiana ogniskowa hypoechogeniczna w części obwodowej
USG-w części centralnej płata tarczycy zmiana ogniskowa hypoechogeniczna w części obwodowej 9x6x4. FRT4-11,84pmol/L, FT3-4,62pmol/L, TSH-3,059ulU/mL. Biopsja -makrofagi,histiocyty,tyreocyty.Zmiana łagodna-guz koloidowy.Co to znaczy? Jak to leczyć?

KOBIETA, 47 LAT ponad rok temu
Witam,
Opisana przez Panią zmiana nie wymaga leczenia. Wiele osób ma w tarczycy zmiany ogniskowe wykrywane w USG. Zmiany o charakterze hipoechogenicznym cześciej budzą niepokój onkologiczny, dlatego zaleca się ich biopsję aczkolwiek w większości przypadków nie są one zmianami złośliwymi, tak jak w Pani przypadku. Warto jednak okresowo kontrolować tarczycę. Powinna Pani zrobić kontrolne usg tarczycy za ok 12 miesięcy.Nie ma powodów do paniki i konieczności jakiegokolwiek leczenia.
Pozdrawiam
MD