Zmiana środka antykoncepcyjnego - kiedy?

Witam serdecznie, mam 22 lata, od miesiąca zażywam tabletki antykoncepcyjne, głównie z powodu bardzo uciążliwego PMS i bardzo problematycznych miesiączek (niesamowicie obfite krwawienie, bolesność, nieregularność, długi czas trwania - dodam, że objawy nasiliły się, kiedy zmieniłam miejsce zamieszkania i w związku z tym klimat). Nie jestem po porodzie. Moim problemem są bardzo trudne do zniesienia dla mnie skutki uboczne - o ile z samym tylko obniżonym libido i suchością pochwy mogłabym sobie poradzić, ale wahania nastrojów i stany depresyjne sprawiają, że trudno mi normalnie funkcjonować. W związku z tym mam pytanie, co powinnam zrobić? Kilka dni temu skończyłam pierwsze opakowanie i zastanawiam się, czy jest szansa, że mój organizm przyzwyczai się do tabletek i na przykład po 2, 3 opakowaniach te niedogodności ustąpią? Wiem, że poprawa dolegliwości związanych z miesiączką następuje po 2, 3 cyklach, ale jak wygląda sytuacja ze skutkami ubocznymi? Czy skoro się pojawiły, to już raczej zostaną? I czy zmiana tabletek na inne może rozwiązać te problemy, czy po prostu antykoncepcja hormonalna tak wpływa i niezależnie od jej rodzaju, ma się takie dolegliwości? Jest to dla mnie trudna sytuacja, bo moje miesiączki są naprawdę niezwykle uciążliwe i w dużym stopniu utrudniają mi funkcjonowanie, ale jak się okazuje, tabletki antykoncepcyjne, które zażywam, mają podobny efekt, choć dolegliwości mają inny charakter. Tak źle i tak niedobrze :-( Bardzo proszę o odpowiedź i pomoc. Z góry dziękuję!

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej są szczególnie nasilone przez pierwsze 3-4 miesiące stosowania. Po upływie kilku cykli dolegliwości mogą się zmniejszyć lub nawet zaniknąć, ale istnieje też pewne prawdopodobieństwo, że się utrzymają. Jeśli obecnie występujące skutki uboczne są dla Pani nie do zaakceptowania, to może Pani poprosić lekarza o zmianę preparatu na inny już teraz. Tabletki antykoncepcyjne zawierają zawsze analog estrogenu i progesteronu, ale mogą różnić się dawką i konkretnym rodzajem hormonu.  Miejmy nadzieje, że metoda prób i błędów uda się dobrać właściwy preparat. Należy także brać pod uwagę taką ewentualność, że Pani organizm źle znosi antykoncepcję i każdy preparat będzie powodował przykre skutki uboczne.

Pozdrawiam!