Zmiana tabletek antykoncepcyjnych na słabsze

Witam. Przez 2 lata brałam tabletki antykoncepcyjne (jednofazowe, dwuskładnikowe E**** 0,03mg + L**** 0,15mg), niestety zaczęłam się źle czuć po nich. Ginekolog zmienił mi je na słabsze (E**** 0,02mg + D**** 0,15mg). Powiedział żeby zrobić przerwę normalnie i zacząć nowe pigułki. Czy będę normalnie zabezpieczona przed ciążą po zmienia z silniejszych na słabsze? Słyszałam, że w takich sytuacjach nie trzeba było robić przerwy. Jak to w końcu jest?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Generalnie przy zmianie pigułek na dwuskładnikowe można zrobić przerwę, bez narażenia skuteczności antykoncepcji. Na pewno bezpieczniejszą metodą zmiany jest nierobienie tej przerwy. Nawet przy w pełni regularnym stosowaniu tabletek występuje pewne ryzyko zajścia w ciążę, a taka zmiana tabletek na pewno go nie obniża. W każdym razie należy uznać, że jest Pani zabezpieczona. Gdyby nie dawało to Pani spokoju, można stosować dodatkowo prezerwatywę przez pierwszy tydzień przyjmowania nowych tabletek.

Pozdrawiam serdecznie!