Zmiana tabletek antykoncepcyjnych z silniejszych na słabsze

Witam, brałam N..., jednak wydawało mi się, że puchną mi od nich nogi, więc moja Pani ginekolog mi je zmieniła na J.... Kończę właśnie pierwsze opakowanie i niestety też puchną mi nogi, jednak dodatkowo tabletki te zatrzymują mi wodę w organizmie. Problem puchnięcia nóg po zastanowieniu utożsamiłam z siedzącym trybem pracy. Czy wobec tego od nowego cyklu mogę wrócić do N...? Bo z tego co wiem, będzie to zmiana z tabletek silniejszych na słabsze, czy w związku z tym muszę wziąć te nowe tabletki zaraz gdy skończę J..., czy mogę zrobić normalną 7-dniową przerwę?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

"Puchnięcie nóg" może być jak najbardziej związane z pigułkami antykoncepcyjnymi... Hormony zawarte w pigułkach (we wszystkich preparatach...) mają właściwości, które powodują zatrzymywanie wody w organizmie. Jednocześnie hormony te warunkują skuteczność antykoncepcji doustnej, więc nie można zrobić tabletek, które w ogóle nie zatrzymują wody w organizmie... Na rynku są za to dostępne pigułki z dodatkiem leku "wypompowującego" wodę z organizmu (diuretyk). Być może warto byłoby spróbować ich w Pani przypadku - proszę porozmawiać ze swoim lekarzem.

Co do zmiany jednych pigułek (dwuskładnikowych) na inne (dwuskładnikowe), można zrobię między opakowaniami 7-dniowa (ale nie dłuższą!) przerwę (o ile ulotka leku nie wskazuje inaczej).

Pozdrawiam!