Powrót do stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Dzień dobry, po ponad dwóch latach stosowania tabletek antykoncepcyjnych zrobiłam dwumiesięczną przerwę. Pierwszy okres po odstawieniu pojawił się dość szybko, po 30 dniach. Z drugim jednak był już pewien problem. Chciałam wrócić do stosowania tabletek, więc czekałam na jego przyjście. Wieczorem zauważyłam niewielkie krwawienie, więc wzięłam pierwszą tabletkę, licząc, że przez noc miesiączka się "rozpędzi" i będzie normalna. Tak się jednak nie stało. Dalej występowało tylko niewielkie krwawienie, trwało ok 3 dni. Kontynuowałam branie tabletek, gdyż uznałam, że może po prostu przez zamieszanie wywołane przerwą w ich stosowaniu okres jest bardziej skąpy. (Obawiam się, że mógł to nie być okres, więc zaczęłam brać tabletki w złym czasie?) Później wystąpiło brązowe plamienie, charakterystyczne dla rozpoczęcia stosowania pigułek. Teraz jednak znów towarzysz mi krwawienie (ewidentnie w kolorze miesiączki, nie tak bardzo obfite). Czy mam powody do niepokoju? Czy popełniłam jakiś błąd? Dodam, że wykonałam trzy testy ciążowe i wynik każdego z nich był negatywny, więc plamienie inicjacyjne jest raczej wykluczone. Dziś wezmę 15 tabletkę z plastra. Czy w 7-dniowej przerwie powinno pojawić się krwawienie? i czy jestem zabezpieczona przed ciążą? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Naturalne metody unikania ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Prawdopodobnie zażyła Pani pigułki właściwie i jest Pani zabezpieczona przed ciążą - być może prawidłowe krwawienie miesiączkowe zostało zahamowane przez hormony zawarte w tabletkach. Po skończeniu tego opakowania powinno pojawić się krwawienie (około 2-4 dnia po ostatniej pigułce). Gdyby było inaczej (może to być wywołane różnymi przyczynami), proszę przed rozpoczęciem kolejnego opakowania wykluczyć ciążę.

Robienie 2-miesięcznej przerwy w stosowaniu pigułek może właśnie skutkować takimi "zawirowaniami" hormonalnymi. Już lepiej było zrobić 6-miesięczną przerwę lub nie robić jej w ogóle.

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty