Zmiany degerenacyjne tarcz międzykregowych z dehydratacją

Badanie MR kręgosłupa L/S wykonano w płaszczyznach strzałkowych i osiowych w obrazach T1,T2 zależnych oraz w sekwencji z saturacją tkanki tłuszczowej. Zmniejszona lordoza ledzwiowa. Zmiany degerenacyjne tarcz miedzykregowych L3/L4, L4/L5 z dehydratacją, znacznym obnizeniem ich wysokosci, zmianami zwyrodnieniowymi blaszek granicznych i osteofidami krawedzi trzonów orazzwyrodnienia-tłuszczowa przebudowa szpiku trzonów w otoczeniu tych tarcz.Dehydratacja tarczy miedzykregowej L5/S1 bez istotnego obnizenia jej wysokosci. Na poziomie L3/L4 centalno- lewostronna przepuklina tarczy miedzykregowej uciska worek oponowy, bez widocznych cech konfliktu korzeniowego.W porównaniu z badaniem w roku 2013 znaczne zmniejszenie wielkosci przepukliny (degenreacja) i istotne zmniejszenie stenozy kanału na tym poziomie. Na poziomie L4/L5 centralno-dwuboczna przepuklina tarczy miedzykregowej uciska na worek oponowy i z delikatnie zaznaczonym konfilktem korzeniowym lewostonnym srodkanałowo.Niewielkie zwezenie otworów miedzyregowych bez konfliktu korzeniowego sródotworowo. Na poziomie L5/S1 centralno-lewostronna protruzja tarczy miedzykregowej uciska worek oponowy, bez konfliktu korzeniowego śródkanałowo i z towarzszacymi zmnianami zwyrodnieniowymi krawedzi trzonuL5 i stawu miedzykregowego zweza lewy otwór miedzykregowy L5/S1 z zaznaczonym konfliktem korzeniowym w tym otworze. Obraz rdzenia kregowego w obrebie stozka koncowego prawidlowy. wnioski- dyskopatia L3/L4, L4/L5 i L5/S1 Proszę o interprertacje tego wyniku tak, żeby osoba która nie ma styczności z medycyną zrozumiała.Bede bardzo wdzieczna.

Witam,
opis badania wskazuje na wielopoziomowe zmiany w kregosłupie lędźwiowym, które moga powodować bóle kręgoslupa .Najwieksza zmiana jest na poziomie L4/L5 ponieważ tzw. dysk dotyka do nerwu i może go podrażniać. Czyli ma Pani uszkodzone w sumie trzy dyski.Mam nadzieję że rehabilituje sie Pani systematycznie i nie przeciąża kregosłupa tzn. nie dźwiga, nie robi skłonów w przód i nie siedzi przez wiele godzin bez przerwy.
Pozdrawiam