Zmiany na skórze po leczeniu gronkowca złocistego

Witam, od kilku lat mam żółte paznokcie przy prawej i lewej stopie. Cały czas byłam pod opieką dermatologa i byłam leczona na grzybicę. Poprawy wcale nie było, więc prywatnie zrobiłam sobie badanie - wymaz z paznokcia i co wyszło - gronkowiec złocisty. Poszłam z tym do rodzinnego, gdzie dostałam antybiotyk według antybiogramu. Brałam przez trzy miesiące, zobaczyłam dużą poprawę, ale do końca czysty paznokieć nie jest. Zrobiłam znów badanie paznokcia i nie wyszło nic, ani grzyb, ani gronkowiec. Minęło może z 2 miesiące i żadnych zmian. Boję się, że znów wróci, a trwa to łącznie od pierwszych zmian z 6 lat.

Witam!
Ostatnie badanie paznokcia sugeruje, że zastosowane leczenie było skuteczne. Sam paznokieć regeneruje się w ciągu kilku miesięcy, dlatego nie od razu zauważy Pani całkowitą poprawę. W tej chwili raczej nie ma powodu do obaw, proszę dbać o higienę stóp oraz paznokci, a paznokcie powinny wkrótce zregenerować się całkowicie. Należy zwracać szczególną uwagę na dokładne osuszanie stóp po kąpieli oraz na potliwości stóp. Należy także nosić wygodne, przewiewne i przyjazne dla skóry obuwie (oczywiście w zależności od pory roku i miejsca). Istotne jest również unikanie ewentualnych miejsc zakażenia tzn. basenów, wspólnego obuwia. Infekcja nie powinna nawracać przy prawidłowej higienie i brak dodatkowych czynników zmniejszających odporność, np. cukrzycy. Pozdrawiam serdecznie!