Zmiany ogniskowe w okolicy czołowo- skroniowej prawej w badaniu EEG

Opis badania: Czynność bioelektryczna miernie wyrażona. W zapisie dominuje czynność szybka niskonapięciowa i polekowa. Fale alfa pojedyncze. W odprowadzeniach ruchowo-skroniowych i vertex-skroń prawa, poprzecznych przedczołowych, czołowych i vertex-skroń prawa, czołowo-skroniowym prawym widoczne są fale ostre o ampl. 30-40 uV RZ- HW w zapisie dominuje czynność szybka niskonapięciowa i polekowa, pojedyncze fale ostre i grupy fal6-5/sek., o ampl. 30-40uV w odprowadzeniach prawostronnych vertex-skroń. Fale alfa pojedyncze. Fotostymulacja - fale ostre pojedyncze i w grupach o ampl. 30-70uV w odprowadzeniach czołowo-skroniowych, ruchowo-skroniowym prawym, vertex-skroń prawa i poprzecznych skroniowych, poprzecznych czołowych i przedczołowych. Orzeczenie: Zapis niskonapięciowy z czynnością szybką polekową. Na tym tle zmiany zlokalizowane w okolicy skroniowo-czołowej prawej, występują napadowo. Czy ten wynik jest prawidłowy, żadnych leków nie brałam i nie biorę, więc co oznacza czynność polekowa. Bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ mam dwoje dzieci, u których zdiagnozowano autyzm.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie napisała Pani, z jakiego powodu zostały wykonane badania. Znajomość obrazu klinicznego choroby znacząco ułatwia postawienie diagnozy. Zwłaszcza badania EEG nie powinno się nigdy analizować, nie znając historii choroby pacjenta.

W opisie Pani badania, rzeczywiście zwracają uwagę zmiany ogniskowe w okolicy czołowo- skroniowej prawej. Na tej podstawie nie można jednak postawić rozpoznania. Ważne są okoliczności w jakich badanie zostało wykonane oraz objawy kliniczne. Warto również wykonać badanie obrazowe, np. tomografię komputerową głowy. Proszę udać się z wynikiem EEG, do lekarza kierującego Panią na badanie. Znajomość historii Pani choroby znacząco ułatwi postawienie rozpoznania.