Zmiany skórne na klatce piersiowej: czy to coś poważnego?

Witam, mam 14 lat. Od paru dni wychodząc wieczorem z psem na spacer, odczuwałem zimno po prawej stronie klatki piersiowej. Miałem grubą kurtkę, a tylko w tym miejscu było mi zimno. Dzisiaj zauważyłem pryszcze pod prawym sutkiem. Proszę o szybką pomoc, jestem zaniepokojony. Z góry z dziękuję. Z poważaniem. Kamil
14 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Twój niepokój może być jak najbardziej uzasadniony. Takie zmiany skórne na klatce piersiowej mogą bowiem świadczyć o rozpoczynającym się półpaścu. Jest to choroba wywoływana przez wirusa u tych osob, które w przeszłości chorowały na ospę wietrzną. Warto zwrócić szczególną uwagę na ich rozmieszczenie. W półpaścu zmiany skórne są bowiem rozmieszczone równolegle, tylko w określonym pasie skórnym. Pojawienie się tych zmian poprzedzone jest zwykle wystąpieniem przeczulicy i nadwrażliwości na bodźce w zajętym obszarze. Opisywane przez Ciebie dziwne uczucia zimna może więc odpowiadać tym zaburzeniom. Zmiany skórne zwykle ewoluują, z czasem zmieniając się w końcu w pęcherzyki, które pękają i pokrywają się strupem. W przypadku podejrzenia półpaśca niezbędna jest konsultacja z lekarzem i wdrożenie leczenia. Choroba ta niesie bowiem ze sobą pewne ryzyko powikłań, których można uniknąć przez wczesne rozpoczęcie leczenia. Konieczne jest również różnicowanie z innymi chorobami, które mogą dawać podobne objawy.