Zmiany w kręgosłupie a uprawianie sportów walki

Witam, mam następujące pytanie - mam takie wyniki rezonansu magnetycznego: Zespół bólowy kręgosłupa lędźwiowego; Dyskopatia lędźwiowa L4/L5 i L5/S1; Rwa kulszowa objawowa prawostronna. Czy z takim zestawem wchodzi w grę trenowanie jakiegoś sportu? Szczególnie chodzi mi o sporty bądź sztuki walki, np. MMA, kick-boxing czy chociażby boks. Czy jednak takie sporty są wykluczone i mogą przyczynić się do pogorszenia mojego stanu? Oraz czy w moim przypadku bieganie, jazdę na rowerze, skakankę czy basen (jakie style) mogę uprawiać? Bo siłownia pewnie odpada. Najlepiej, jakby Pan lub Pani napisała, co nie powinno mi zaszkodzić, czy w ogóle ze sportem mam się pożegnać. Pozdrawiam.

Niestety, ale w przypadku takich zmian w kręgosłupie jak Pan opisuje praktycznie każdy wyczynowy rodzaj sportu, zwłaszcza polegający na obciążaniu kręgosłupa jest wykluczony. Zaleca się unikanie czynności wysokiego ryzyka, np. dźwigania ciężarów, kontaktu z wibracją oraz palenia papierosów. Masa ciała powinna być unormowana. Powinien Pan zachowywać prawidłową postawę, odpowiednią mechanikę ciała, wykonywać odpowiednią gimnastykę leczniczą, a nawet w niektórych przypadkach (zaostrzenia dolegliwości) fizykoterapię. Trzeba systematycznie stosować gimnastykę leczniczą lub aerobik leczniczy (ćwiczenia, które nie obciążają kręgosłupa) indywidualnie dobrane do Pana potrzeb. Czasami wprowadza się odpowiednią farmakoterapię (która w przypadkach bardzo nasilonego bólu jest niezbędna – pozwala skutecznie przerwać tzw. błędne koło bólu). Najlepsze w przypadku takich zmian w kręgosłupie są ćwiczenia w wodzie oraz pływanie głównie na grzbiecie. Radziłbym w tej sprawie skonsultować się z lekarzem specjalistą rehabilitacji, który zaleci odpowiednie ćwiczenia i wskaże odpowiedni tryb życia (zalecenia muszą być dobrane odpowiednio do stanu klinicznego pacjenta jak i konkretnych zmian w kręgosłupie).