Zmiany w piersiach u 21-latki

Miałam robione rtg odcinka piersiowego i lędźwiowego. RTG odcinka piersiowego nie wykazało jakiś tam groźnych zmian. RTG odcinka ledźwiowego wykazało spinna biffa-da S1/. Wydaje mi się, że to może dotyczyć samych mięśni lub unerwienia w klatce piersiowej, bo czasami też boli pod prawą piersią. Kłuje, jakby ktoś szpilką nakłuwał, kiedy idę na przykład na zakupy i mam torbę dość ciężką na lewym ramieniu... zaczyna mnie boleć w klatce piersiowej, tak jakby jakaś kolka. Trwa to już 4 miesiąc. Staram się pić magnez codziennie. Miałam już prawie wszystkie badania i większość wyklucza jakąś poważna chorobę. Do lekarza rodzinnego nie pójdę już, bo on uważa, że to jest na tle nerwowym i nie chce mi już dawać skierowań. Musze je robić na własną rękę. Na przyklad jutro idę do kardiologa, by się upewnić na 100%, że to nie jest serce. Pani napisała, że to może być coś z piersiami? Hm, ale ja mam dopiero 21 lat.. nikt mi nie zrobi usg. Piersi pobolewają mnie już od jakiegoś czasu po boku, tak koło pachy, przy dotyku, ale wydaje mi się, że to jest od biustonosza - mógł mnie trochę uciskać. Półpasiec? A jak to można wykryć? Jakie badanie zrobić?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wiek 21 lat wcale nie wyklucza zmian w piersiach. Najczęstszą zmianą, mogącą dawać również objawy bólowe jest łagodny nowotwór - gruczolakowłókniak (fibroadenoma, FA). Zmiana ta prawie nigdy nie przechodzi w postać złośliwą, lecz w związku z tym, że powoduje bóle i może występować w postaci mnogiej, wymaga diagnostyki i leczenia. Ważne by Pani diagnostyka była ukierunkowana i przemyślana.

Proponuję w pierwszej kolejności zgłosić się do ginekologa w celu zbadania piersi oraz uzyskania skierowania na badanie ultrasonograficzne - kto Pani powiedział, że nikt Pani go nie wykona?

W dalszej kolejności, ale to w ostateczności, proponuję zgłosić się do neurologa. Diagnostyka półpaśca bez zmian skórnych jest trudna i rzadko przeprowadzana. Częściej stosuje się leczenie objawowe bez postawienia pełnego rozpoznania.

Proszę być dobrej myśli. Skoro objawy pojawiły się niedawno istnieje możliwość, że znikną równie niespodziewanie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.