.Zmiany zwyrodnieniowe w postaci drobnych osteofitów krawędzi przednich trzonów

Witam serdecznie!Odebrałam wynik RTG .Rotacja odcinka lędżwiowego kręgosłupa wzdłuż jego osi długiej.Zmiany zwyrodnieniowe w postaci drobnych osteofitów krawędzi przednich trzonów oraz zwężenia przestrzeni międzykręgowej na poziomie L5-S1 w odcinku tylm ,mówiłam że mam ciężką prace a dostałam tylko przeciwbolowe i to wszystko i mam pozywnie myślec .zapisałam się sama na rehabilitacje troche pomaga ale i tak czasem mam ucisk i przeszkadza w poruszaniu proszę oporade

Zmiany zwyrodnieniowe często towarzyszą opisywanym dolegliwiościom u pacjentów w Pani wieku. Opis zmian w RTG, w zakresie kręgosłupa jest dość typowy dla przytoczonego wywiadu. W tym wypadku leczenie zachowawcze rozumiane jako: krótkotrwała farmakoterapia (leki p-bólowe w ostrym stanie oraz leki p-zapalne) oraz rehabilitacja jest prawidłowym postępowaniem ( oczywiście jeśli nie występują u Pani "objawy neurologiczne" ! typu zaburzenia czycia, drętwienia, porażenia itp.). Celem postępowania rehabilitacyjnego jest jak najszybsze wdrożenie kinezyterapii ( ćwiczeń), które w późniejszym etapie, po zmniejszeniu lub całkowitym zniesieniu fazy bólowej będzie Pani wykonywała samodzielnie i przez długi okres czasu. Sugeruję kontakt z przychodnią rehabilitacyjną dysponującą salą ćwiczeń. W przypadku jednak utrzymywania się dolegliwości pomimo zastosowanej rehabilitacji ( w przedziale kilku tygodni) konieczna będzie konsultacja ortopedyczna.

Witam,

Proszę na początku zastosować się do zaleceń dotyczących farmakoterapii w stanie ostrym, a także zrealizować program rehabilitacji. Poza wzmocnieniem gorsetu mięśniowego, poprawy ruchomości, a także przeciwdziałaniu stanu zapalnego powinna być Pani poinstruowana o prawidłowej ergonomii ciała. Po tym działaniu powinno być dużo lepiej, a pozytywne nastawienie tez ma duże znaczenie.