Zmienił mi się cykl - kiedy mam teraz dni płodne?

Pisałam wcześniej, że mam 36-dniowe cykle. Niestety, teraz coś się rozregulowało i cykl trwał 39 dni. 22 sierpień - dzień miesiączki poprzedniej i 29 wrzesień obecnej? Jak teraz wyliczyć sobie dni płodne? Kiedy najlepiej współżyć, żeby w końcu nam się udało?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Rozumiem, że bardzo chcą być Państwo rodzicami, ale wbrew pozorom, to nie zawsze bywa takie proste! Jakoś tak na tym świecie jest, że jak ktoś nie chce dziecka, to "wpada", a jak ktoś się bardzo stara, to bardzo często ma trudności. Wydaje się, więc, że bardzo dużą role odgrywa czynnik psychologiczny. OGROMNA chęć posiadania dziecka i niecierpliwość  przeszkadza w poczęciu!

Para ZUPEŁNIE ZDROWYCH  ludzi może starać się bez skutku o dziecko nawet do roku i nie jest to patologia. Za staranie się uznaje się współżycie 3-4 razy w tygodniu. Dopiero, gdy minie rok, trzeba poszukać pomocy lekarza.

Żeby przewidzieć Pani dni płodne, trzeba by obserwować przebieg Pani cykli przez co najmniej rok i wtedy można by wyciągnąć jakieś konkretne wnioski. Tyle tylko, że jeśli Pani cykle są nieregularne to i tak nie dałoby się wyznaczyć jednego konkretnego dnia spodziewanej owulacji, tylko to by był np. tydzień...

Mogą Państwo zasięgnąć informacji na temat testów owulacyjnych, które wyznaczają dzień owulacji na podstawie poziomu hormonów w moczu. Pomocne mogą być też naturalne sposoby planowania rodziny - nie zalecam ich jako skutecznej metody antykoncepcyjnej, ale mogą być użyteczne przy poczęciu dziecka.

Wydaje mi się jednak, że najlepszym sposobem, byłoby przestać usilnie myśleć o prokreacji. Dopóki nie pogodzą się Państwo z tym, że na dziecko trzeba czasem poczekać pół roku, rok, dwa, nic Państwo nie zdziałaja. Proszę nie stosować żadnej metody antykoncepcyjnej i po prostu cieszyć się seksem. Warto zdać się na fizjologię - gdy kobieta zbliża się do owulacji ma większą ochotę na seks, czułości, parter wydaje się jej bardziej atrakcyjny niż zwykle (potwierdzono to w wielu badaniach).