Zmniejszenie wagi przy niedoczynności tarczycy

Witam. Mam 18 lat i od miesiąca wiem ze jestem chora na niedoczynność tarczycy.Biorę tabletki, moja waga przez czas okol 2 lat wzrosła z 56kg na 74kg. Czy przy chorobie jest szansa żebym wróciła do dawnej wagi, albo żeby trochę się zmniejszyła? jeżdżę rowerem do szkoły(15km), często chodzę na spacery jak mam możliwość to biegam, ćwiczę 3 razy w tygodniu,ograniczyłam słodycze, pije dużo wody, a mimo to nic się nie zmieniło na wadze, taki tryp prowadzę od lutego....Czy mogę jeszcze schudnąć?

Witam serdecznie! Zapotrzebowanie energetyczne zależy od płci, wieku, wzrostu, aktywności fizycznej i stanu zdrowotnego. Ciężko bez tych danych ustalić prawidłową kaloryczność diety. Poniżej podam Pani kilka istotnych wskazówek dotyczących prawidłowego żywienia, szczególnie dla osób z niedoczynnością tarczycy. 1. Regularne 5-6 posiłków dziennie o stałych porach co około 2-3h. Dzięki temu uniknie Pani napadowi głodu. 2. Proszę pamiętać o śniadaniu które daje energię na cały dzień. Obiad powinien stanowić danie główne, a kolacja (nie później niż 2h przed snem) lekkie i niskokaloryczne. 3. Jeśli ma Pani ochotę na przekąski proszę wybierać te małokaloryczne tj. owoce, warzywa, jogurty naturalne. Najwięcej ukrytych kalorii jest w daniach typu fast-food i słodyczach. Np. jeden pomidor to około 30 kcal, a jeden 50 g batonik może mieć około 200 kcal. 4.Warto zwiększyć aktywność fizyczną np. przez częste spacery, jazdę na rowerze czy ćwiczenia gimnastyczne. 5. Jeśli choruje Pani na niedoczynność tarczycy, to z zalecam dietę z eliminacją substancji goitrogennych- wolotwórczych (strączkowe suche, kapusiowate tj. brokuły, kalafior, kapusta, rzepa, kalarepa). W celu zmniejszenia ilości tych substancji, proszę gotować bez przykrycia, ponieważ ulatniają się z parą wodną. Polecam: sałaty, szpinak,szparagi, cukinie, dynie, paprykę- słodka/ostra, pieczarki, ogórki, fasolki szparagowe, pomidory. 6. Źródłem węglowodanów w Pani diecie powinny być produkty pełnowartościowe tj. pieczywo razowe, kasza gryczana, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty. 7. Polecam również zwiększyć ilość jodu, ponieważ odgrywa istotną rolę w niedoczynności tarczycy. Znajdzie go Pani w rybach morskich (np.dorsz) lub wodach jodowanych. 8. Jeśli chodzi o płyny (woda, herbata, zupy itp), to zalecam nie mniej niż 2l/ dzień. Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam serdecznie,

Rzeczywiście niedoczynność tarczycy przyczynia się do wzrostu wagi jednak nie należy się poddawać. Może Pani schudnąć. Należy wprowadzić pełnowartościową i odpowiednio zbilansowaną dietę. Jadłospis powinien być dostosowany do Pani dziennego zapotrzebowania energetycznego. W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat aby zalecić indywidualną dietę. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana to zachęcam do kontaktu. Pamięta Pani również o regularności posiłków - 5posiłkow dziennie w odstępach ok 3h. Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawione. Ostatni posiłek należy spożywać 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Nie rezygnuje Pani z aktywności fizycznej ponieważ stanowi ona 30%sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk dietetyk