Znamię barwnikowe u 29-latki a konieczność usunięcia

witam.Jestem kobietą i mam 29 lat. Na prawym barku mam znamię jest płaskie małe okrągłe ciemne brąz czerń. Nie umiem dokładnie powiedzieć od jak dawna to mam na pewno powyżej roku dwóch lat.Odkąd to zauważyłam nic się nie zmieniło nie wiem czy to dobrze czy źle. Byłam z tym u dermatologa i stwierdził że jest to znamię barwnikowe i że mu się to nie podoba. Dał mi skierowanie do chirurga na wycięcie.Nie wiem co robić czy wycinać czy zostawić. Nie ukrywam że się boję. Proszę pomóżcie .pozdrawiam.

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Szanowna Pani
Jeżeli, w badaniu dermatologicznym istnieją przesłanki, iż należy takie znamię usunąć - natychmiast bym to zrobił.
Sam zabieg jest krótki, zupełnie bezbolesny, poza kilkunastoma sekundami , w których podaje się znieczulający roztwór pod skórę. Bark jest miejscem, ktore jest narażone na na ciągłe urazy, związane chociażby z tarciem bielizny. Z czasem takie znamiona ulegają zezłośliwieniu. Gorąco namawiam na zabieg - proszę wierzyć, nie się czego obawiać. Pozdrawiam Wojciech Kawiorski.
Ważne - aby znamię przesłać do badania histopatologicznego. Powodzenia !

Zasada jest następująca - zmiany w miejscu drażnionym (w przebiegu ucisku przez elementy garderoby jak guma majtek, pasek od spodni itp) należy wyciąć do okresu pokwitania. W pozostałych miejscach jeśli dermatolog w badaniu dermoskopowym stwierdza niepokój tkankowy - to należy wycinać. Czy dermatolog badał znamię za pomocą dermoskopu (przyrząd optyczny) czy "na oko"?