Lignokaina i Bupivokaina a uczulenie

Jestem uczulona na Lignokainę i Bupivokainę niestety muszę usunąć zęby i zalecono mi znieczulenie ogólne z anestezjologiem czy przy takiej alergii mogę w ogóle stosować jakieś znieczulenia ? jeżeli chodzi o lignokainę wyniki badań alergicznych testy śródskórne : rozcieńczenie 1:10 0/0, 1:2 0/0 bez rozcieńczenia 5/10 kontrola ujemna 0.9% NaCl 0/0 PTS Lignokaina kontr.dodatnia histamina 6/30, kontrola ujemna 0.9%NaCl 0/0 lignokaina 1% 0/0. Czy mogę prosić o interpretację tych wyników i jakiekolwiek informację? Powiem szczerze, że nie wiem co mam teraz zrobić... Nie wyobrażam sobie pójścia na zabieg usunięcia zębów bez znieczulenia ogólnego, natomiast nie mogę zastosować ani Lignokainy ani Bupivokainy :( Czy jest jakiś inny sposób? Może inny środek? Cokolwiek??? Będę wdzięczna za każdą pomoc. Pozdrawiam serdecznie.

Proszę Pani, standardowo używana jest jeszcze w stomatologii artykaina (preparaty np. Ubistesin, Citocartin) i mepiwakaina (np. Mepidont). Są to preparaty uczulające niezwykle rzadko. Myślę, że warto wykonać testy, ponieważ leki znieczulenia ogólnego również mogą uczulać oraz nie do każdej procedury znieczula się ogólnie. Do usuwania owszem, ale leczenie zachowawcze, protetyczne to często wiele wizyt wymagających znieczulania...
Adam Ziemlewski

Wymienione leki są coraz rzadziej stosowane w stomatologii. Standardem do znieczulania miejscowego jest artykaina. W przypadku uczulonych Pacjentów zawsze dajemy ampułkę preparatu znieczulającego w celu wykonania testów u alergologa. Uczulenie na artykainę zdarza się jednak bardzo rzadko w przeciwieństwie do lignokainy. Anestezjolog z którym współpracuję znieczulał ogólnie Pacjentów uczulonych na lignokainę i nie było żadnego problemu. Wszystko zależy jednak od indywidualnej konsultacji anestezjologicznej i zebranego wywiadu.