Zrost w kącie przeponowo-sercowym w wyniku RTG klatki piersiowej

Witam! Mam 43 lata i jestem osobą uprawiającą sport (karate). Nie palę. Jestem alergikiem. Podczas rutynowego badania RTG otrzymałem następujący opis "W górnym biegunie wnęki lewej widoczny nieregularny, owalny cień o średnicy około 20mm. Wzmożenie rysunku naczyniowo-oskrzelowego w obu płatach dolnych płuc. Spłycenie lewej zatoki. Wnęki indurowane. Zrost w kącie przeponowo-sercowym prawym. Serce nie powiększone o wygładzonej lewej talii. Aorta wydłużona, wysycona." Co to może oznaczać?

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Niepokoi mnie cień owalny w górnym biegunie wnęki lewej. Zmiana ta wymaga weryfikacji i ewentualnie poszerzenia diagnostyki (być może jest to związane ze zwapnieniami opisanymi poniżej we wnękach) . Zalecam wizytę u lekarza, który kierował na to badanie.
W tym przypadku pozostałe zmiany sa mniej istotne.