Bardzo szerokie biodra i sporo tłuszczu na udach i nogach

Witam. Mam 26 lat, 167 cm wzrostu i ważę 71 kg. Mam bardzo szerokie biodra i sporo tłuszczu na udach i nogach. Moja mama jest bardzo otyła (ok 110kg) i martwię się że moge miec po Niej skłonności do tycia. Nie uprawiam żadnego sportu ale bardzo dużo spaceruję, nieraz po 2-3 km dziennie. Prosiłabym o rady w jaki sposób mogę schudnąć. Moim szczytem marzeń byłoby zrzucenie 10kg. Myślałam o pomocy dietetyka ale niestety mieszkam z rodzicami i stosowanie osobnego jadłospisu nie jest na razie możliwe.

Witam serdecznie,

stosowanie diety przez Panią wcale nie wymaga stosowania się do innego żywnienia przez Pani rodziców z którymi Pani jeszcze mieszka. Sama Pani pisze, że mama jest otyła więc jej również przyda się zdrowe odzywanie. Ponadto dieta wcale nie musi być niesmaczna i strasznie rygorystyczna. Wręcz przeciwnie chodzi to o wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych, które zostaną do końca życia. Rodzice mogą jeść identycznie jak Pani ale większe porcje.
Z pewności polecam równiez więcej ruchu a nie tylko spacery. Aktywność fizyczna powinna być bardziej intensywna.
Jeżeli byłaby Pani zainteresowana to układam indywidualne jadłospisy. Jest to możliwe po osobistej konsultacji - pacjentów przyjmuję w Warszawie lub jeżeli nie ma Pani możliwości dojazdu to przez internet.
Proszę się zastanowić czy nie warto zająć się problemem profesjonalnie.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam, Nie napisała Pani nic na temat swoich nawyków żywieniowych, więc nie wiem w czym może byc problem (czy z regularnością posiłków, czy może z nadmierną ilością jedzenia, czy wręcz odwrotnie- ze zbyt małą podażą kalorii). Kaloryczność diety nie powinna być niższa niż 1550 kcal (ta wartość to Pani PPM, co oznacza, że to minimalne zapotrzebowanie dla Pani organizmu, więc i wartość diety odchudzającej w Pani przypadku nie powinna być niższa).
Może warto zacząć zmiany od regularnych posiłkach o stałych porach, co 3-4 godziny, ograniczeniu słodyczy i eliminacji żywności śmieciowej. Bardzo ważna jest również woda wypijana w ilości min. 1,5 l dziennie.
Jeśli martwi się Pani, ze skłonności moga być rodzinne, warto również zadbac o wykonanie podstawowych badań takich jak morfologia, glukoza na czczo, TSH. Badania zleca lekarz. Pozdrawiam, Anna Zielińska Poradnia Dobry Dietetyk w Chorzowie i Mikołowie