Czy redukcja tkanki tłuszczowej podczas kuracji Izotretoniną jest bezpieczna?

Witam, mam pytanie czy redukcja tkanki tłuszczowej podczas kuracji izotretynoiną jest bezpieczna? Boję się, że odchudzanie jeszcze bardziej obciąży moj organizm

Dzień dobry,

Izotretynoina jest pochodną witaminy A, którą stosuje się w przypadku ciężkiej postaci trądziku (np. trądzik guzkowy z ryzykiem powstania trwałych blizn), opornego na prawidłowo przeprowadzone standardowe leczenie działającymi ogólnie lekami antybakteryjnymi oraz lekami stosowanymi miejscowo. Nie ma dowodów na to, że leczenie izotretynoiną wpływa znacząco na wskaźnik masy ciała BMI u leczonych pacjentów z trądzikiem pospolitym. Zauważono natomiast, że izotretynoina może wywierać działanie przeciwzapalne poprzez zwiększenie poziomu leptyny i adiponektyny w surowicy krwi. Prawidłowo zbilansowana i dobrze skomponowana dieta redukcyjna w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną o umiarkowanej intensywności nie powinna negatywnie wpływać na proces leczenia, a także kondycję zdrowotną organizmu. Należy jednak pamiętać, aby unikać zarówno diet wyraźnie niskokalorycznych typu 1000 kcal, jak i diet eliminujących określone składniki pokarmowe, bądź poszczególne grupy produktów spożywczych (np. gluten, nabiał, nasiona roślin strączkowych), jeżeli nie występują u Pani poważne przeciwwskazania lekarskie poparte odpowiednią diagnostyką. W podejściu do diety warto przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem i dbać o właściwą relację z jedzeniem. Proszę w tym celu zastosować się do ogólnych zasad zdrowego odżywiania, które przedstawione są przez Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny
mateuszdurbas.pl
facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/