Bezsenność u małego dziecka - proszę o poradę

Proszę o poradę. Mój w tej chwili ośmiomiesięczny synek, po skończeniu 4 miesiąca praktycznie w ogóle nie sypia w nocy. Od 4 miesięcy nie przespał ciągiem nawet 2 godzin w nocy. Budzi się z płaczem, jękiem nawet kilkanaście razy w nocy. Jestem załamana i wyczerpana psychicznie i fizycznie. Dziecko przysypia na 20 minut, czasem 40, niekiedy troszkę ponad godzinę. Dodam, że w ciągu dnia nie odsypia, jego "sen" wygląda tak samo jak w nocy. Nie wiem co robić. Pokój dziecka jest wietrzony przed snem, temperatura w pokoju nigdy nie przekracza 21 stopni, wilgotność powietrza jest odpowiednia, ma suchą pieluszkę, jest najedzony. Ostatnia jego drzemka jest do 17, potem potrafi nie spać do 23 i dłużej. Paliłam też lampkę nocną, ale to również nic nie zmieniło.

Wydaje mi się, że nie są to problemy związane z brzuszkiem (te były, ale do 4 m-ca i ustąpiły. Dziecko mimo boleści potrafiło przespać ponad 8 godzin bez pobudki na karmienie). Bardzo proszę o jakąś wskazówkę. Dodam, że mam jeszcze jedno dziecko w wieku 4 lat, z którym przechodziłam dokładnie taki sam koszmar do ukończenia ponad półtora roku. Teraz dziecko sypia normalnie. Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Pani dziecku najprawdopodobniej rosną zęby. Pediatra mojego synka poleciła psikanie na dziąsła znieczulającego sprayu Tantum Verde (generalnie przeznaczonego do znieczulania bolącego gardła u dorosłych, ale pomogło). Proszę jednak upewnić się u pediatry swojego dziecka, czy podanie tego preparatu Pani maleństwu będzie dla niego bezpieczne.