Co mogą oznaczać papkowate stolce u dorosłego?

Dzień dobry. Mam taki problem i nie mogę rozwiązać go ze swoim lekarzem rodzinnym. Od około czterech może pięciu lat robie luźne stolce (papkowate) normalnego nie pamiętam kiedy zrobiłem, a jak jest juz lekko uformowany to jest cienki i z taka jakby ostra krawedzia. Około rok temu zauważyłem do tego śluz podczas podcierania się i krew na papierze, a ostatnio jeszcze na kale taka nitka krwista. Lekarz na początku twierdził że to zespół jelita wrażliwego, następnie jak doszła ta krew, to mówił że hemoroidy. Byłem u chirurga i badanie palcem niczego nie wykazało, nastepnie zrobiłem kolonoskopie - również bez zmian, został tylko wycięty mały polip w okolicy odbytu. Trzy lata temu spadła mi hemoglobina lekko poniżej normy i mam stale lekko podniesioną temperature ciała ok. 37,2. Co mi może dolegać i jak to wyleczyć?

Lek. Paweł Szadkowski

Stopień uformowania stolca zależy ściśle od diety. Może Pan co prawda wykonać badania w kierunku nietolerancji dwucukrów lub celiakii, lecz nie sądzę żeby cokolwiek wykazały. Krew w stolcu jest zawsze niepokojącym objawem, ale z Pana opisu wynika, że nie zbagatelizował Pan tego objawu i wykonał stosowną diagnostykę. Jeśli chodzi o stan podgorączkowy i anemię kilka lat temu to trudno powiedzieć z czego to mogło wynikać ponieważ podał Pan zbyt mało informacji, ale myślę, że była to raczej koincydencja niż jakaś konkretna choroba. Może Pan raz do roku kontrolować morfologię krwi i wykonać badanie kału na krew utajoną, a w razie niepokojących objawów zgłosić się do lekarza rodzinnego.