Co mogą sugerować te dolegliwości ze strony układu pokarmowego?

Mam problem jak byłem nastolatkiem miałem nerwicę i do dziś ja pewnie mam ale nie leczę bo dzięki pracy z ludźmi radzę sobie dobrze bez tabletek ale do rzeczy. Dostałem wtedy lek anafranil 75 po tym leku dostałem zaparć które trwają do dzisiejszego dnia a minęło już kilka lat. Wyprozniam się co tydzień czasami trwa to dłużej , jakiś czas temu zaczął boleć mnie brzuch po lewej stronie promieniujący do tego samego miejsca ale z tyłu. Kolonoskopię będę miał za parę dni. Miałem robiona gastroskopię wykryto mi że mam problem z żółcią . Badanie zrobiłem ponieważ nie mogłem nic połykać ani jedzenia ani wody nic przez pewien czas. Ważyłem 86 kg przy wzroście 189 obecnie ważę 81.10 i nie idzie do góry pomimo że zacząłem jeść . Długo leczyłem się ale doszły mi te bóle. Jestem osobą stresująca się dużo i mam tryb siedzący niestety. Mam wzdęcia, gazy, czesto oddaje mocz.
MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu

Apteczka pierwszej pomocy

Czy wiesz jak powinna wyglądać apteczka pierwszej pomocy? Znasz wszystkie elementy, które powinny się w niej znajdować? O tym jak zaopatrzone powinny być apteczki pierwszej pomocy opowiada Artur Szymczak ? ratownik medyczny z Centrum Szkoleń Ratowniczych.

Witam Pana,



zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty