Co może oznaczać osłabienie i uczucie omdlenia w miejscach, w których jest duszno?

Witam, zmagam się z pewnym problemem, mianowicie gdy stoję dłużej (np. w kościele) niż 10min to robi mi się słabo i czuję jakbym miała zemdleć. Dzieje się tak w szkole na apelach (raz zemdlałam) w kościele, miejscach gdzie jest duszno. Czy mam się tym martwić? i zgłosić do lekarza rodzinnego? Jakie badanie może przeprowadzić, zlecić, albo do jakiego specjalisty skierować? Dodam, że 4 mies temu miałam robione badania krwi i wynik był dobry, miałam też ekg i holter tu też ok. Co robić? Mam 18 lat

Lek. Paweł Szadkowski

Pani opis świadczy najprawdopodobniej o omdleniu wywołanym hipotensją ortostatyczną. Omdlenie odruchowe (neurogenne, wazowagalne): jest wynikiem nieprawidłowej reakcji odruchowej prowadzącej do rozszerzenia naczyń lub bradykardii; najczęstszy rodzaj omdleń u ludzi młodych i bez organicznej choroby serca. Najlepiej unikać sytuacji które prowadzą do omdleń oraz pić dużo płynów. Jeśli chciałaby pani szczegółowo wyjaśnić swoje dolegliwości należałoby udać się do kardiologa.