Jakie badania jeszcze warto wykonać?

Dzień dobry, od ok 6 miesięcy tydzień przed miesiączką w nocy zlewają mnie zimne dreszcze nieco później budzę się zlana potem tak że w ciągu nocy muszę się przebierać z 3 razy. I to nie jest zwykle "spodnie się" ..ja łóżko i kołdrą są tak mokre,że muszę zmieniać wszystko. Zrobiłam pakiet badań na tarczycę i wyszedł w normie. Co powinnam jeszcze zrobić,,? Gdzie szukać przyczyny? Nadmienie że mam 30 lat
KOBIETA, 33 LAT około miesiąca temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Pojawienie się nocnych potów może mieć różne podłoże. Jeżeli problem trwa od dłuższego czasu, nie należy go lekceważyć. Bardzo często ma ono związek właśnie z zaburzeniami hormonalnymi i pracą tarczycy. Z pytania wynika jednak, że w Pani badaniach w tym kierunku nie wyszło nic niepokojącego. Warto jeszcze raz udać się do lekarza, aby rozszerzyć diagnostykę. Z pewnością dobrym pomysłem będzie wykonanie podstawowych badań, w tym morfologii krwi, które mogą powiedzieć wiele o Pani ogólnej kondycji zdrowotnej.

Czasami nocne poty towarzyszą różnym infekcjom organizmu. Zdarza się, że pojawiają się również w przebiegu innych chorób. Zalecamy, aby przebadała się Pani również pod kątem cukrzycy. Nocne poty, to bowiem jeden z częstych objawów, który pojawia się u osób z tym schorzeniem.

Przyczyną nocnych potów mogą być też zaburzenia ginekologiczne. W tej sytuacji warto byłoby skonsultować się dodatkowo z ginekologiem. Taka dolegliwość może mieć także podłoże psychologiczne i być np. wynikiem różnych zaburzeń lękowych. Jak widać przyczyn tego objawu może być wiele, dlatego nie należy rezygnować z dalszych badań.

Dodatkowe informacje na temat takich dolegliwości znajdzie Pani w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/nocne-poty-objawy-przyczyny-diagnostyka-i-leczenie

Zachęcamy też do przeczytania odpowiedzi ekspertów abcZdrowie.pl na inne pytania zadane przez użytkowników:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierne-nocne-pocenie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nocne-pocenie-u-43-latka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.