Co oznacza brak przegrody przeźroczystej u mojego dziecka?

Dzień dobry. Mój synek urodził się pod koniec 38 tygodnia przez cięcie cesarskie. Lekarz zadecydował o takim rozwiązaniu ponieważ na ostatnich usg wykrył brak przegrody przeźroczystej w główce dziecka. Po urodzeniu mały miał robione usg przezciemiączkowe i prócz braku przegrody wszystko jest prawidłowe. Po urodzeniu dostał 10 pkt, był badany przez 3 lekarzy i stwierdzili że na dzień dzisiejszy z dzieciaczkiem jest ok, tylko że on ma dopiero 2 tyg. Mam pytanie z czym może wiązać się brak przegrody i na co w szczególności mam zwracać uwagę? Czy już teraz profilaktycznie mam rozpocząć rehabilitacje?  Justyna
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Brak przegrody przeźroczystej (struktura oddzielająca rogi przednie komór bocznych mózgu) rzadko zdarza się, jako pojedyncza wada. Częściej towarzyszy zespołom wad wrodzonych - dlatego była decyzja o cięciu cesarskim. Jej uszkodzenie, czy też brak wiąże się z nadmierną pobudliwością i sporadycznie nasila agresję. Jednak nie jest to regułą!

Jeżeli brak przegrody jest wadą izolowaną często przebiega bezobjawowo. Warto jednak pozostać pod okresową kontrolą lekarską.

Proszę być dobrej myśli! Zwłaszcza jeżeli w dotychczasowych badań nie było odchyleń.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!