Co oznacza to krwawienie podczas stosowania Mireny?

Dzień dobry, W zeszłym tygodniu (tj. 09/08) miałam założoną Mirenę, dotychczas przez trzy lata brałam pigułki. Od tamtej pory mam lekkie skurcze jak przy okresie, 3-4 razy dziennie, bez większego bólu czy kłucia w okolicy podbrzusza. Miałam też lekkie plamienie. Dzisiaj jednak (tj. 19/08) zaczęłam krwawić - i moje pytanie brzmi, czy to może być okres? Jeśli tak, to mój poprzedni cykl trwałby 21 dni. Dodam, że przez tydzien po założeniu wkładki brałam pigułki (zalecenie pielęgniarki) - nie skończyłam blistra a krwawienie nastąpiło trzy dni po odstawieniu, Dziękuję za odpowiedzi!
KOBIETA, 29 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

podany przez Panią wynik jest jak najbardziej wiarygodny.

U wielu kobiet w pierwszych miesiącach stosowania wkładki Mirena mogą występować nieregularne plamienia oraz krwawienia. Jest to jeden ze skutków ubocznych tej formy antykoncepcji. Ponadto odstawiła Pani tabletki antykoncepcyjne w środku opakowania, co również mogło mieć wpływ na pojawienie się plamień.

To są najbardziej prawdopodobne przyczyny pojawienia się tych objawów u Pani. Producent wspomina również o możliwości wystąpienia skurczy macicy, które powinny jednak ustąpić po kilku godzinach od wykonanego zabiegu. W razie utrzymywania się ich proszę więc konsultować się z ginekologiem.

Podobne pytania z odpowiedziami naszych ekspertów umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-po-zalozeniu-wkladki-antykoncepcyjnej-mirena,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-po-wkladce-mirena,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wkladka-mirena-a-obfite-krwawienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.