Co robić gdy nastolatka nie chce jeść?

Witam! Moja wnuczka juz od kilku lat a obecnie ma 16 unika jedzenia rożnego rodzaju pokarmów.Je te same rzeczy np.platki z mlekiem a np kanapki juz nie,Po naszych prosbach zeby skosztowala truskawki,pomidora to odpowiada ze nie bo..ma malutkie pesteczki.Pomidor jest nie ładny itp.Nie je serów,owocow itp.Duzo trzeba by bylo pisac.Byla juz kilkakrotnie u psychologa zaburzen odzywiania ale to nie pomoglo i pani stwierdziła ze jest juz duz i samo jej przejdzie.Teraz jest jeszcze gorzej bo zupy ktore wczesniej jadla ,teraz ich nie chce.Prosze o dorade gdzie szukac pomocy bo jestesmy zalamani.Mieszkamy w Rzeszowie.Bardzo dziekuje.

Szanowna Pani,

Z Pani listu nie wynika, że wnuczka cierpi na zaburzenia odżywiania. Taką diagnozę stawia lekarz na podstawie przeprowadzonych badań i wywiadu. Czy wnuczka ma niedowagę? (Ile wynosi jej BMI?) Czy przypadkiem nie jest tak, że Pani bardzo chciałaby, aby wnuczka jadła zdrowo i dużo, a ona ma obecnie własne preferencje żywieniowe? Warto porozmawiać z dziewczyną, co lubi jeść oprócz płatków z mlekiem - jakie lubi warzywa i owoce, na co ma ochotę w ramach deseru. Gusta kulinarne nieraz się zmieniają. Na pewno warto obserwować czy wnuczka stosuje głodówki lub diety, ale to naprawdę często spotykane, że nastolatki chcą dbać o linię i nie chcą być zmuszane do jedzenia.

Życzę spokoju.