Co robic? Przecież ja muszę pić i jeść

Witam, mam 22 lata. Jakieś dwa lata temu, podczas obiadu, zachłysnęłam się woda- byłam wtedy sama, ale w miejscu publicznym. Bardzo się tym przeraziłam i zaczęłam unikać napojów. Później zapomniałam i funkcjonowałam normalnie. Strach przed piciem wrócił, później było znów wszystko dobrze. Jednak moja obawa przed ponownym zachłyśnięciem się wróciła. Męczę się już dobre pół roku. Piję szklankę do półtorej na dzień, przy czym wymaga to ode mnie dużego wysiłku. Jem też niewiele. Owoce, które zawierają sok też mi sprawiają trudność i po prostu ich unikam. W miejscu publicznym nie potrafię już jeść. Schudłam bardzo, mam już niedowagę i ogólnie źle wyglądam. Próbowałam czytać i pic. Niestety cokolwiek bym nie robiła to i tak myślę czy połknę tę krople dobrze czy za chwilę zakrztuszę się i zamienię w "warzywo" albo umrę. Często odmawiam sobie napojów. Miałam już bóle nerek. Boję się, że w końcu przez mój strach doprowadzę się do ruiny i w ogóle już nie będę mogla normalnie funkcjonować. Jestem młoda, chciałabym mieć jeszcze dzieci, ale w takim stanie nie wiem czy byłoby dobrze być w ciąży. Poza tym mam teraz starach kiedy widzę dzieci, które pija napój i skaczą, biegają - bo ja siedząc w miejscu nie potrafię połknąć. Czasem boję się własną ślinę przełknąć. Co mam robić, bo już plączę przed każdym posiłkiem i pragnieniem napicia się czegoś. Przecież ja muszę pić i jeść... Proszę o jakąś radę, byłabym bardzo wdzięczna. Z góry dziękuję.

Witam!

Pani problem ma podłoże lękowe. Warto w tej sprawie skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który będzie mógł postawić diagnozę Pani stanu oraz w razie potrzeby przepisać leki zmniejszające lęk. Należałoby także rozpocząć psychoterapię, która jest podstawową formą pomocy dla osób z zaburzeniami lękowymi. Leki zmniejszają odczuwanie lęku przez co osoba może sprawnie funkcjonować. Psychoterapia pozwala rozwiązywać wewnętrzne trudności i konflikty oraz daje możliwość trwałego wyeliminowania dolegliwości związanych z lękiem. Będzie to dla Pani możliwość poprawy sytuacji i powrotu do normalnego życia.
Praca nad swoimi wewnętrznymi problemami da Pani szansę na odzyskanie apetytu i poprawę stanu zdrowia. Kiedy poradzi sobie Pani z psychicznymi problemami i odzyska dobrą kondycję fizyczną, to sądzę, że nie będzie przeciwwskazań do tego, by została Pani mamą.

Pozdrawiam