Czy takie objawy kwalifikują się do wizyty u psychiatry?

Witam, zastanawiam się nad wizyta u psychiatry, zebrałem w kilku podpunktach swoje problemy proszę o odpowiedź czy one klasyfikują się do wizyty czy po prostu wyolbrzymiam problem. 1. Bardzo chciałbym poznać kobietę ale czuję lek przed jakimś kolwiek wchodzenie w związek, czuje przy kobietach dziwny lek. Ogólnie bardzo boję się spotkania sam na sam z tego powodu nigdy nie miałem dziewczyny 2. Nie potrafię utrzymać relacji, szybko się z wycofuje 3. Czuję lek przed spotkaniami z innymi ludźmi których nie znam 4. Nie potrafię okazywać uczuć 5. Gdy widziałem zdjęcia współlokatora z jego znajomymi to czułem się bardzo źle bo on ma takie życie jakiego zawsze ja pragnąłem 6. Przestahe mnie cieszyć dawna pasja, szybko się denerwuje i przestaje nagrywać 7. Miewam takie stany że mi się nie chcę nic ani jeść ani spać ani leżeć ani stać 8. Czesti odczuwam nieuzasadniony smutek 9. Bardzo stresuje się rozmowa z przełożoym policja z osobami nieznanymi 10. Nie potrafię patrzeć ludziom w oczy czuje wtedy napięcie i nie potrafię się skupić 11. Mam tendencje do nadużywania alkoholu 12. Czuję napięcie jak się mijam z ludźmi na ulicy 13. Czuję że innym tylko przeszkadzam 14. Nie koncentruje się wystarczająco na swojej pracy przez co zdarzają się błędy 15. Kiedyś do jednego i do drugiego współlokatora przyszła ich dziewczyna za każdym razem siedziałem zdenerwowany nie potrafiłem z nimi normalnie pogadać bo zzeral mnie straszny lek chociaż bardzo chciałem z nimi pogadać 16. Mam uczucie że wszystko co robię jest bezcelowe i tak mi się nie uda osiągnąć tego co chciałbym Z góry dziękuję za odpowiedź :)
MĘŻCZYZNA, 22 LAT 5 miesięcy temu

Witam.

W mojej ocenie informacji, jakie Pan przytoczył, w zakresie własnej kondycji psychicznej wskazują, iż wymagana jest wizyta u psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Opisywany przez Pana stan lęku przed relacjami z innymi ludźmi jest częstym objawem w dzisiejszych czasach. Komputery, izolacja społeczna, a szczególnie gdy w przeszłości mogły nastąpić zdarzenia związane z nieprawidłowymi relacjami międzyludzkimi. Takie nieprawidłowości w relacjach interpersonalnych lub brak asocjacji społecznej występuje często u dzieci i młodzieży, które nie są prawidłowo asymilowane z grupami rówieśników w szkole, a także w czasie pozaszkolnym. Stan wyizolowana społecznego jeśli nie jest wspierany przez specjalistę, z czasem ulega pogorszeniu. Uważam, iż w Pana przypadku wystarczy trening interpersonalny u psychologa, lekarza lub pedagoga psychoterapeuty. Zakładam, iż po kompetentnym treningu interpersonalnym wszelkie inne objawy lękowe znikną lub zostaną zredukowane. Istotna kwestia: należy ograniczyć do minimum spożycie alkoholu: czyli 2 - 3 razy w roku rozsądne ilości, nie więcej jak np. 500 ml wina. Częstsze spożywanie alkoholu, będzie miało negatywny wpływ na wszelkie wsparcie psychoterapeutyczne. Natomiast ograniczenie spożywania alkoholu może być pomocne w całkowitym rozwiązaniu Pana problemów.

Pozdrawiam M Bakun