Jak wyglądają wizyty u psychiatry?

Dzień dobry. Interesuje mnie jak wyglada wizyta u psychiatry na NFZ. Czy jest potrzebne skierowanie od lekarza rodzinnego i jak wyglądają terminy? Od dłuższego czasu zmagam się z zaburzeniami odżywiania oraz jak podejrzewam fobia społeczna która przeszkadza mi w normalnym funkcjonowaniu z każdym dniem się nasilając do stopnia ataków paniki w wydawałoby się w normalnych codziennych sytuacjach. Doszłam do wniosku ze potrzebuje pomocy. Czy muszę najpierw iść do psychologa? Z góry dziękuje za odpowiedzi

Witam Panią,

Przyczyną zaburzeń odżywiania są przede wszystkim czynniki

natury psychologicznej oraz czynniki środowiskowe.

Źródłem zaburzeń odżywiania są najczęściej głęboko skrywane

cierpienia i emocje.

Często są to, wypierane przez lata ze świadomości,

traumatyczne doświadczenia z przeszłości.

Poza tym osoby cierpiące na zaburzeń odżywiania mają silne

poczucie winy i niską samoocenę,

Nieadekwatna samoocena, nadmierna samokrytyka i brak wiary

w swoje możliwości, negatywnie wpływają na wszystkie obszary

funkcjonowania i sprawiają, że odczuwa Pani dyskomfort

i nie potrafi cieszyć się życiem.

W ten sposób, zamiast realizować swoje marzenia, tworzy Pani

w umyśle wypaczony obraz samej siebie, co pogłębia jedynie

niską samoocenę oraz poczucie frustracji i przygnębienia.

a także lęk przed kontaktami z ludźmi.

Lęk, którego przyczyna często jest nieuświadomiona,

staje się wszechobecny i przyjmuje postać różnych

fobii - stąd u Pani lęk przed kontaktami z ludźmi, nazywany

fobią społeczną lub antropofobią.

Zaburzenia lękowe, w tym fobia społeczna i ataki paniki

nie tylko dezorganizują życie, ale też przynoszą poczucie

niepewności i zagubienia, ograniczają niezależność,

hamują aktywność społeczną i utrudniają normalne funkcjonowanie

w społeczeństwie, zabierając tym samym całą radość życia.

Człowiek, dotknięty fobią społeczną w relacjach z innymi

ludźmi stale doświadcza obezwładniającego lęku i nieustannie

przeżywa katusze.

Zdarza się, że nawet wyobrażenie sobie jakiejś sytuacji towarzyskiej

czy nawet zwykłej rozmowy napełnia ogromnym lękiem.

Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia odżywiania,

lęk społeczny i ataki paniki, należy dotrzeć do źródła problemu

i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Dlatego zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem i do psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami

jak i przyczynami zaburzeń odżywiania i zaburzeń lękowych

oraz ich konsekwencjami.

Psychoterapia pozwoli Pani też wzmocnić poczucie własnej

wartości dzięki czemu odzyska Pan spokój i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/

Do psychiatry nie jest potrzebne skierowanie. Do psychologa, przyjmującego w ramach NFZ, już tak. Jeśli chodzi o zaburzenia odżywiania oraz zaburzenia lękowe przede wszystkim wskazana jest psychoterapia, dlatego też polecam bardziej wybrac ścieżkę pracy psychoterapeutycznej (z psychologiem) niż farmakologicznej (z psychiatrą). Oczywiście, są również takie przypadki, w których niezbędne jest połąćzenie obu tych metod leczenia. Natomiast polecam rozpocząć ścieżkę terapeutyczną od spotkań z psychologiem. Pozdrawiam.