Co zrobić z tą biegunką podczas przyjmowania żelaza?

Jak radzić sobie z biegunkami podczas przyjmowania preparatów żelaza? Muszę przyjmować żelazo z powodu anemii ( hemoglobina 6,6 a poziom żelaza w organizmie 10). Inne parametry krwi ok ( poza wielkością krwinki która jest malutka) . Jestem umęczona bo mam okrutne biegunki i boje się że więcej to przyniesie straty niż korzyści. Mam 38 lat

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety suplementowanie żelaza wiąże się z wieloma możliwymi działaniami niepożądanymi. Najczęściej pacjencji uskarżają się na zaparcia lub biegunki, a także czarne, smoliste stolce, bóle brzucha, mdłości czy brak apetytu. Wiele z tych skutków ubocznych po prostu trzeba przetrwać, ale w przypadku utrzymujących się biegunek wskazana jest zmiana preparatu na inny. Tutaj może się Pani zapoznać z odpowiedzią na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-powinnam-odstawic-tabletki-z-zelazem.

Na rynku obecnie dostępnych jest wiele leków oraz suplementów diety zawierających żelazo – warto porozmawiać o tym z lekarzem. Może okazać się konieczne zmniejszenie dawki leku lub zastosowanie leku w innej postaci (płyn). Jeżeli również to nie przyniesie poprawy samopoczucia, może być konieczne podawanie dożylne żelaza. Proszę pamiętać, że wiele dolegliwości trawiennych związanych z suplementacją tego pierwiastka ma charakter przemijający, więc warto uzbroić się w cierpliwość i dać organizmowi kilka dni na oswojenie się z nowym lekiem.

Proszę pamiętać również o diecie, która powinna być dopełnieniem leczenia preparatami z żelazem: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-bogata-w-zelazo.

O leczeniu anemii z niedoboru żelaza przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-i-leczenie-anemii-z-niedoboru-zelaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.