Co zrobić z takim pryszczem?

Miałam podskórnego pryszcza przy ustach. Długo nie znikal a na skorze nad nim zrobil się strupek bardzo twardy. Jakby skora rogowaciala nadmiernie. Pryszcza juz nie ma ale to zgrubienie pozostalo. Jest suche i twarde w kolorze skory. Nie chce odpaść juz kilka miesiecy. Jesli oderwe to robi sie znowu. Jak sie tego pozbyć?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w pierwszej kolejności należałoby ustalić, co dokładnie spowodowało taką zmianę. W tym celu należy udać się do lekarza dermatologa, który dzięki bezpośredniemu badaniu będzie mógł określić jej charakter i zaproponować Pani odpowiednie metody leczenia. Wspomina Pani, że zmiana trwa już od długiego czasu, w dodatku cały czas się odnawia – tym bardziej nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty.

Zmiany, które pojawiają się w okolicy ust dość często sygnalizują około ustne zapalenie skóry. Czasami za jej pojawianie się może odpowiadać stosowanie określonych kosmetyków. Wówczas konieczne może być ich odstawienie i sięganie po preparaty, które nie będą zawierały składników alergizujących. Ich powstawanie może mieć również związek ze zmianami hormonalnymi – być może lekarz zaleci Pani dodatkowo wykonanie badań hormonów. Zdarzają się również sytuacje, w których zmiany w okolicy ust mają związek z niedobrem witamin z grupy B.

W profilaktyce ważne jest stosowanie diety bogatej w witaminy i minerały oraz stosowanie łagodnych kosmetyków, najlepiej dobranych indywidualnie w konsultacji z lekarzem. Można również skorzystać z określonych zabiegów kosmetycznych, które dobierze Pani lekarz.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-szybko-pozbyc-sie-pryszcza-oto-kilka-domowych-sposobow

Poniżej przesyłamy również odpowiedzi ekspertów portalu na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/twarda-zmiana-na-skorze

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opuchniety-ropny-pecherz-na-ustach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.