Czy 16-miesięczne dziecko, pijące duże ilości wody, może mieć cukrzycę?

Mam 16-miesięczną dziewczynkę. Waży 11 kg. Daję jej niegazowaną wodę do picia i ona w przeciągu 2 dni razem z nocą, potrafi wypić 2-3 butelki 1,5-litrowe, czasami mniej. W nocy mi się zdaję, że pije z przyzwyczajenia, bo jak była mała, to zamiast smoczka ciągała moją pierś, wtedy czasami mleko samo się ulewało i ona piła przez sen. Obecnie nie śpi przy piersi, ale przy zasypianiu ciąga butelkę, jak i również w nocy sięga po butelkę z wodą. Jak jest butelka pusta, to się nie upomina o picie, nawet nie chce pić. Pije też po każdym zjedzeniu posiłku. Jada normalnie, również owoce, nie mam żadnego problemu z karmieniem jej. Dzisiaj byłam u pani doktor i powiedziała, że może to być cukrzyca! Jak tak, to jakie badania zrobić, żeby mieć pełne wyniki. Proszę i dziękuję za pomoc.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Podstawowymi objawami sugerującymi cukrzycę typu I (charakterystyczną dla wieku dziecięcego) są polidypsja (nadmierne picie wody) oraz poliuria (nadmierne wydalanie moczu). Mogą wystąpić zmniejszenie masy ciała, senność. Z tego, co Pani opisuje, córeczka prezentuje tylko jeden z tych objawow - polidypsję.

Rzeczywiście pierwszą chorobą, którą należy wykluczyć, jest cukrzyca. W celu jej potwierdzenia należy zbadać poziom glukozy na czczo - w zależności od wyniku mogą być potrzebne dalsze oznaczenia. Ważniejsze do różnicownia przyczyny polidypsji będzie jednak badanie ogólne moczu, w którym należy zwrócić uwagę na ciała ketonowe, glukozę w moczu, a także ciężar właściwy moczu - parametry te są pomocne dla rozpoznania różnicowego.

Inną chorobą oprócz cukrzycy, powodującą nadmierne picie wody, jest moczówka prosta - choroba związana z niedoborem hormonu wazopresyny. Według mnie,najprawdopodniejszą przyczyną polidypsji (domniemam, że izolowanej) jest przyzwyczajenie psychiczne do nadmiernego picia - przemawia za tym to, że córka nie domaga się napojów, gdy ich nie ma, a pije tylko, gdy są.

Pomimo moich przypuszczeń należy najpierw wykluczyć przyczyny organiczne zaburzeń, dopiero potem można się zastanawiać nad genezą czynnościową (psychiczną). Zapraszam do naszego portalu abccukrzyca.pl, na którym znajdzie Pani więcej informacji na temat tego schorzenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.