Czy ból brzucha może być spowodowany lewatywą?

Bardzo proszę odpowiedzieć mi na pytanie, czy istnieje jakiś związek między lewatywą a bólem brzucha? Zastosowałam lewatywę przez 2 dni z rzędu, a teraz odczuwam ból brzucha. Dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Witam,

Następstwem lewatywy może być ból brzucha, zwłaszcza w wypadku niewłaściwego jej przeprowadzenia, co może mieć miejsce podczas wykonania jej przez osobę niedoświadczona. Kolejną przyczyną bólu brzucha po lewatywie może być zbyt duża intensywność bądź częstotliwość zabiegu - w tym przypadku dwa dni z rzędu.

Ból brzucha może też wystąpić po długim okresie braku wypróżnień i nagłym zastosowaniu lewatywy, mimo korzystnego jej działania skutkującego oczyszczeniem jelit.
Ból opisany w pytaniu może wreszcie nie mieć związku z lewatywą, a jego zbieżność w czasie może być jedynie przypadkowa.

W razie nieustępowania lub nasilania się dolegliwości konieczny jest kontakt z lekarzem. Pamiętać należy, że takie objawy mogą wskazywać na uszkodzenie przewodu pokarmowego!

Pozdrawiam