Jak radzić sobie z myślami o biegunkach?

Dzień dobry. Bardzo proszę o jakąś radę. Od pewnego czasu ( a dokładnie od czasu gdy zachorowałam na jelitowke) mam problemy z układem pokarmowym. Otóż mając wirus zaczęłam czytać w internecie o chorobach i tak się u mnie zaczęło...od tego czasu moja głowa ciągle szuka obajwow chorob, w nocy spać nie umiem bo myślę czy będę miała biegunkę itp. często też myślami wywołują tą biegunkę. Martwię się tym że chodzę np 3 razy w ciągu doby do toalety a w internecie wyczytałam że chodzi się raz. Nie mam bólów brzucha ,zatwardzen ,częstych biegunek. Zwykle objawy nasilają się po fast foodach i alkoholu. Miałam robione USG doraźne brzucha i jest ok oraz ginekologiczne też jest ok
KOBIETA, 26 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Domyślam się, że jest Pani ciężko, rozumiem Panią i trudności, z jakimi się Pani mierzy.

Przebyte zakażenie jelitowe mogło zaburzyć równowagę układu pokarmowego, co często prowadzi do tymczasowych zmian w pracy jelit. Dodatkowo, stres i niepokój związany z nadmiernym skupieniem się na własnym zdrowiu mogą nasilać te objawy. Biegunka może pojawiać się jako skutek silnego stresu.

Warto również zwrócić uwagę na dietę i unikać produktów, które nasilają objawy, takich jak fast foody i alkohol. Przynajmniej do czasu opanowania kłopotliwych symptomów.

Istnieje również ewentualność, że dotykają Panią obawy, niepokój o trudne sprawy w Pani życiu, których do końca Pani sobie nie uświadamia. Brak pełnej świadomości genezy takich emocji może prowadzić do zaburzeń lękowych. Charakteryzują się one nadmiernym i trudnym do kontrolowania niepokojem, który wpływa na codzienne funkcjonowanie. Mózg, próbując zarządzać lękiem, może przypisywać go konkretnym sytuacjom lub przedmiotom, co jest próbą nadania mu formy bardziej zrozumiałej i konkretnej. Ta tendencja do "konkretyzacji" lęku może prowadzić do unikania określonych sytuacji, natężenia kontroli, a to z czasem może zwiększać lęk, tworząc błędne koło.

Proponuję Pani, by skonsultowała się Pani z psychologiem oraz ewentualnie z dietetykiem. To mogłoby pomóc w zarządzeniu dietą i lękiem. Być może nie potrzebna jest psychoterapia, a kilka wspierających rozmów w życzliwej i bezpiecznej przestrzeni może wiele zmienić.

Oto kilka przydatnych linków, które mogą Pani pomóc:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-radzic-sobie-ze-stresem

https://portal.abczdrowie.pl/psycholog

https://portal.abczdrowie.pl/skutki-stresu

Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że szybko upora się Pani z tą sytuacją.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.