Jak radzić sobie z tym zespołem podczas miesiączki?

Jak radzić sobie z zespołem wazowagalnym podczas miesiączki?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zespół wazowagalny to zaburzenie autoregulacji napięcia naczyń krwionośnych, wskutek czego dochodzi do spadku ciśnienia tętniczego i wystąpienia bradykardii (spowolnionej akcji serca). Są one bezpośrednią przyczyną niedokrwienia mózgu, skutkującego omdleniami.

Kroki, jakie podejmuje się w przypadku tego zaburzenia, mają na celu poprawę jakości życia chorego. Przede wszystkim należy unikać długotrwałego stania w miejscu – gdy mniej krwi dopływa z kończyn dolnych do serca spada rzut serca, co pociąga za sobą szereg reakcji ze strony organizmu, prowadzących ostatecznie do utraty świadomości. Dodatkowo należy unikać czynności pobudzających napięcie nerwu błędnego. Proszę zapoznać się z tą wypowiedzią naszego eksperta, dowie się Pani z niej, co jeszcze może być pomocne przy zespole wazowagalnym: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zespol-wazowagalny-spadek-cisnienia-i-omdlenia.

Proszę również pamiętać o właściwym nawodnieniu organizmu oraz, jeśli nie cierpi Pani na nadciśnienie, nie unikać soli w diecie. Ponieważ zatłoczone autobusy czy stres mogą nasilać objawy, warto unikać sytuacji prowokujących wystąpienie omdleń. Być może cenne okażą się także sugestie naszych ekspertów zawarte w odpowiedziach pod tym pytaniem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-sa-omdlenia-wazowagalne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.