Zespół wazowagalny, spadek ciśnienia i omdlenia

Stwierdzono u mnie zespół wazowagialny typ mieszany i nie za bardzo rozumiem, dlaczego dotyczy to mnie. Ale to chyba normalne. jak mam przygotować otoczenie na moje omdlenia i jak mam z tym radzić sobie w pracy. Nie rozumiem dlaczego występuje u mnie spadek ciśnienia i co go powoduje. Mimo wszystko piję bardzo dużo i dużo też wydalam moczu, jak i dosalam potrawy. Zemdlałam w różnych okolicznościach, więc ciężko mi jest powiedzieć co to powoduje. Nie jestem tak do końca pewna czy powinnam w pracy o tym komukolwiek mówić, a pracować muszę i chcę. Czy w ogóle to znaczy że już tak będzie? Mam 5-letniego synka i chcę unikać takich sytuacji. Proszę o pomoc.

Witam! Zespół wazowagalny jest zaburzeniem autoregulacji naczyń krwionośnych. Zaburzenie to prowadzi rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz zwolnienia akcji serca co prowadzi do spadku ciśnienia tętniczego, czego skutkiem mogą być omdlenia. Do omdleń dochodzi zazwyczaj przy pionowej pozycji ciała (długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej) oraz podczas czynności pobudzających napięcie nerwu błędnego np. defekacja, parcie tłoczni brzusznej. Najważniejsze zalecenia, które pomogą zmniejszyć liczbę omdleń oraz zwiększyć Pani bezpieczeństwo to: prawidłowe nawodnienie, odpowiednie suplementacja soli, unikanie sytuacji wyzwalających omdlenie (np. unikanie zaparć, długotrwałego przebywania w pozycji stojącej) oraz ewentualny trening pionizacyjny. Bardzo ważne jest również wczesne rozpoznawanie objawów spadku ciśnienia tętniczego, dzięki czemu możliwe będzie podjęcie działań mających na celu uchronienie Pani przed urazem. Trening pionizacyjny polega na ćwiczeniu utrzymywania pionowej pozycji ciała przy ścianie, średnio przez około 40 min 2 razy dziennie. Trening należy rozpoczynać od krótszego czasu, stopniowo zwiększając go o 10 min dziennie. Dla bezpieczeństwa ćwiczącego zalecana jest obecność drugiej osoby. Myślę, że powinna Pani uprzedzić osoby z najbliższego otoczenia o możliwości wystąpienia omdlenia oraz o postępowaniu (poziome ułożenie ciała, z uniesieniem nóg). Zespół wazowagalny może mieć różne nasilenie, więc możliwe jest, że w przyszłości częstość omdleń i wytrzymałość może ulec zmianie. Napewno powinna Pani zastosować wszelkie możliwe metody postępowania w przypadku omdleń o takim mechanizmie, dzięki czemu jakość życia może ulec poprawie. Pozdrawiam serdecznie!