Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kiedy należy się zbadać po porażeniu prądem?

Witam, 3 tygodnie temu dwa razy delikatnie poraził mnie prąd z niezabezpieczonego kabla na budowie. Trwało to ułamek sekundy, na palcu nie było śladu, czułem się normalnie. Dziś kolegą powiedział, że powinienem się zglosicdo lekarza na ekg i badanie krwi, tylko co po takim czasie badanie pokaże? A jak już to jakie badania z krwi zrobić?
MĘŻCZYZNA, 31 LAT 3 miesiące temu

Badania krwi - hemoglobina

Hemoglobina jest podstawowym składnikiem krwinek czerwonych. Jest nie tylko barwnikiem nadający krwi czerwony kolor, ale pełni również ważną funkcją ? transportuje tlen do tkanek. Lekarz Łukasz Kowalski objaśnia szczegóły dotyczące badania hemoglobiny.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

trudno bez badania ocenić skutki porażenia prądem, niemniej szacuje się, że ryzyko wystąpienia powikłań po takim incydencie maleje wraz z każdym kolejnym dniem. Również to, że dobrze się Pan czuje, nie wystąpiły u Pana zaburzenia pracy serca (np. przyspieszone tętno), omdlenia, a także nie ma zmian w postaci poparzeń raczej wskazują na to, że nie ma powodu do obaw.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/porazenie-pradem-stalym.

Co do badań, wykonywanych w przypadku podejrzenia o długotrwałe skutki porażenia prądem, to zazwyczaj zleca się EKG serca, a także faktycznie badania moczu i krwi (poziom mioglobiny, CK, mocznika, kreatyniny). Zazwyczaj jednak takie badania zlecane są w ciągu 24 godzin od incydentu rażenia prądem.

W razie wątpliwości proszę skonsultować się z internistą – to on powinien zadecydować o ewentualnych badaniach bądź skierowaniu Pana do specjalisty.

Być może pomocne okażą się także odpowiedzi naszych ekspertów na te pytania: https://portal.abczdrowie.pl/porazenie-pradem-stalym oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutki-uboczne-porazenia-pradem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy