Dlaczego odczuwam takie problemy z mięśniami istawami?

Bardzo silny ból mięśni i stawów i drętwienie nóg u młodej osoby. Mam 24lata i od dluzszego czasu towarzyszy mi mrowienie nóg dosyć częste czasem kilka razy w ciągu dnia. Zdarzało się ze brałam diosmine i było lepiej. Obecnie mam grypę żołądkowa wczoraj bardzo silne objawy ze strony układu pokarmowego a dziś jest nieco lepiej ale jestem bardzo słaba i niesamowicie bolą mnie mięśnie i stawy. Szczególnie nogi ale i trochę plecy i ręce. Odkąd pamietam zawsze przy grypach miałam właśnie te dolegliwości mięśniowo stawowe na które zbytnio leki nie chcą pomagac. Proszę o radę z czym może to być związane i co mogę zrobić by sobie ulżyć. Próbowałam ciepłych okładów trzymać nogi wyżej gorąca kąpiel tabletki przeciwbólowe ale wszystko działa bardzo słabo i krótko. Bardzo proszę o pomoc ciekawi mnie tez to cierpniecie nóg na codzień. Może powinnam zrobić jakieś badania gdy wyzdrowieje? Tylko jakie. Bardzo liczę na pomoc i z góry dziękuje.
KOBIETA, 24 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Opisane przez Panią objawy, takie jak silny ból mięśni i stawów, drętwienie nóg oraz mrowienie, mogą mieć różne przyczyny. Grypa żołądkowa, z którą się Pani obecnie zmaga, może prowadzić do ogólnego osłabienia organizmu, co z kolei może nasilać bóle mięśniowe i stawowe. Jednak regularne mrowienie nóg może sugerować inne problemy zdrowotne.

Warto zwrócić uwagę na takie możliwe przyczyny, jak niedobory witaminowe (szczególnie witaminy B12 i magnezu), zaburzenia krążenia, a nawet problemy neurologiczne. Diosmina, która Pani wcześniej zażywała, jest stosowana w leczeniu zaburzeń krążenia żylnego, co może sugerować związek z mrowieniem nóg.

Aby uzyskać doraźną ulgę w bólach mięśni i stawów, można stosować kilka prostych metod. Ciepłe okłady lub kąpiele mogą pomóc zrelaksować mięśnie i zmniejszyć ból. Delikatne ćwiczenia rozciągające również mogą przynieść ulgę. W niektórych przypadkach skuteczne mogą być dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen czy paracetamol. Ważne jest, aby pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu i unikaniu przeciążenia bolących obszarów.

Po wyzdrowieniu proponuję konsultację z lekarzem rodzinnym, który może zlecić odpowiednie badania, takie jak morfologia krwi, badanie poziomu witamin i minerałów oraz ewentualnie badania neurologiczne. Może być również pomocna wizyta u specjalisty, np. neurologa.

Dla uzyskania dodatkowych informacji, proszę zapoznać się z artykułami:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-miesni

https://portal.abczdrowie.pl/mrowienie-i-dretwienie-konczyn-w-nocy-czy-to-powod-do-niepokoju

https://portal.abczdrowie.pl/dretwienie-rak-i-nog-kiedy-powinnismy-zglosic-sie-do-lekarza

https://portal.abczdrowie.pl/nietypowy-objaw-niedoboru-witaminy-b12-wiele-osob-go-ignoruje

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia oraz znalezienia przyczyny dolegliwości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.