Czy depresja może być przyczyną udaru?

Dzien dobry, U mojej siostry( 53) zdiagnozowano udar krwotoczny sródmózgowia.Nie okreslono przyczyny w MR(zamazany obraz).Siostra ma uczulenie mi.na kontrast z jodem.Czy jest możliwosc podania innego kontrastu (bez jodu)?Czy depresja może byc przyczyną tej choroby?Jak wygląda leczenie tego rodzaju udaru zza granicą np.w Niemczech lub Austrii?Dziękuję;Joanna

Zbyt mało danych Pani podała. Przyczyną udaru krwotocznego jest najczęściej nadciśnienie tętnicze. Ew. malformacja naczyniowa, zaburzenia krzepnięcia. MR głowy zwykle uwidacznia udar a nie jego przyczynę (chyba że jest nią malformacja naczyniowa). Depresja nie jest przyczyną udaru krwotocznego. Istnieją kontrasty niejodowe. Leczenie udaru na oddziałach udarowych w Polsce prowadzone jest wg międzynarodowych rekomendacji, takich jak w innych krajach europejskich. Różnice mogą być ew. w późniejszej dostępności do rehabilitacji itp.
Pozdrawiam