Czy jest szansa, że jednak przytyję?

Czy jest szansa, że przytyję? Dzień dobry, jestem już 9 dzień po laparoskopii pęcherzyka żółciowego. Że szpitala wyszłam w drugiej dobie po operacji. Obecnie jestem już w domu i czuje się coraz lepiej. Fizycznie odzyskalam już siły a szwy i ślady bo operacji w porządku. Muszę jeszcze bardzo uważać na jedzenie i pilnować się żeby nie zjeść czegoś za dużo lub czegoś co nie wskazane. Moja waga przed operacją to było 49 kg ale zawsze była w tym przedziale 49-50kg czasem spadała do 48kg. Jest to u mnie rodzinne. Rodzice byli też raczej szczupli. Obecnie czyli po operacji ważę już 45kg. Sama widzę po sobie że schudłam dosyć mocno. Mam w związku z tym pytanie czy jest szansa że przytyje , chciałabym bym bardzo ponieważ będę się lepiej czuła tylko jeśli muszę trzymać dietę jak to zrobić? Bardzo proszę o radę jakąs bo boje się że jeszcze bardziej schudnę i nie daje sobie rady już sama. Z góry dziękuję i pozdrawiam. KOBIETA, 42 LAT

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania. Od laparoskopii pęcherzyka żółciowego minęło jeszcze niewiele czasu, więc proszę uzbroić się w cierpliwość i stosować do zaleceń lekarskich.

Bezpośrednio po operacji, jak również przez pierwsze tygodnie po niej konieczne jest stosowanie diety lekkostrawnej i ubogiej w tłuszcze. Nie jest wskazane również sięganie po produkty z dużą zawartością błonnika. Poza tym ważne jest również to, aby spożywać regularnie niewielkie porcje posiłków i nie jeść bezpośrednio przed snem. Takie modyfikacje dotychczasowego sposobu żywienia mogły znacznie wpłynąć na Pani wagę. Możliwe, że po pewnym czasie wraz z powolnym rozszerzaniem diety, stopniowo wróci Pani do swojej wcześniejszej wagi.

Jeżeli ma Pani problem ze skomponowaniem odpowiednich posiłków, które z jednej strony będą dopasowane do Pani potrzeb, a jednocześnie uwzględnią wszystkie pooperacyjne zalecenia, być może warto skorzystać z pomocy profesjonalnego dietetyka. Będzie on mógł opracować dla Pani indywidualny, najlepiej dobrany plan żywienia, który zapewni Pani lepsze samopoczucie.

Poniżej przesyłamy link do artykułu opublikowanego na portalu abcZdrowie.pl, w którym znajdzie Pani więcej szczegółowych informacji na temat diety po operacji woreczka żółciowego:

https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-po-operacji-woreczka-zolciowego

Zachęcamy również do zapoznania się w wolnej chwili z odpowiedziami ekspertów serwisu na pytania dotyczące podobnej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zywienie-na-diecie-po-usunieciu-pecherzyka-zolciowego

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zywienie-po-laparoskopii-pecherzyka-zolciowego

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dieta-po-zabiegu-usuniecia-pecherzyka-zolciowego

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dieta-po-usunieciu-pecherzyka-zolciowego-metoda-laparoskopowa

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dieta-po-usunieciu-pecherzyka-zolciowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.