Czy korelować stosowanie insuliny z poziomem glukozy?

Kilka dni temu zapisano mi Insuman SoloStar 12-16 jedn. przed snem, bo miałem wysokie poziomy cukru rano na czczo. Wziąłem raz i rano miałem nazajutrz poziom cukru 130. Następnego wieczoru przed snem, zapewne także na skutek mniejszej ilości jedzenia o niskim indeksie glik. miałem poziom cukru 119. Nie wziąłem więc insuliny. Rano miałem 125. Pytanie: czy mam brać insulinę zawsze przed snem (tak mam ją zaordynowana na recepcie), czy też korelować jej stosowanie z poziomem glukozy przed snem? Słyszałem kiedyś opinię, że najlepiej jest właśnie korelować przyjmowanie insuliny z poziomem glukozy przed snem ale nie wiem czy to prawda. Nie wiem też czy w takim przypadku i tak powinienem się starać przyjmować insulinę o tej samej porze? Z góry dziękuję za każdą poradę i informację w mojej sprawie. Pozdrawiam serdecznie.
MĘŻCZYZNA, 50 LAT ponad rok temu

Pompa insulinowa

Pompa insulinowa to urządzenie, które pomaga normalnie funkcjonować osobom cierpiącym na cukrzycę. Jak działa ten sprzęt? Obejrzyj filmik i dowiedz się więcej o pompie insulinowej.

Witam. Dawke insuliny należy modyfikować w zależności od poziomu glikemii. Insuman jest preparatem który nie obniża glikemii w sposób gwałtowny, w związku z czym przy jego stosowaniu ryzyko hipoglikemii nie jest duże. Jeśli cukrzyca została rozpoznana w ostatnim czasie warto monitorować zarówno glikemie bezpośrednio przed posilkiem jak i 2 godziny po nim. Umożliwi to ewentualną modyfikacje leczenia pod kierunkiem lekarza diabetologa.

0

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty